Cahit Arf Hayatı

Cahit Arf Hayatı? Cahit Arf Kimdir?

Cahit Arf Hayatı? Cahit Arf, 1910 – 1997 yılları arasında yaşamış dünyaca ünlü matematikçi. cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılımasında ortaya çıkan ve kendi adıyla anılan Arf Sabiti, Arf Halkaları ve Arf Kapanışları gibi terimleri bularak, matematik ve bilim dünyasına önemli katkılarda bulundu. Alman matematikçi Helmut Hesse ile birlikte, Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirdi.

Cahit Arf Hayatı

Cahit Arf Hayatı111 ekim 1910 tarihinde Selanikte dünyaya geldi. Bu dönemde halen Osmanlı imparatorluğu topraklarında yer alan Selanikten, 1912 yılında henüz iki yaşındayken patlak veren balkan Savaşı yüzünden, ailesi ile birlikte kaçarak istanbul Kanatlarımın Altındaa yerleşti. istanbulda başlayan ilkokul öğrenimini izmirde devam ettiren Arf, Milli eğitim Bakanlığının verdiği bir burs ile Parise giderek Ecole Normale Superieuredan mezun oldu.

Türkiyeye döndükten sonra Galatasaray Lisesinde matematik öğretmenliği yapmaya başladı. 1933 yılında istanbul Üniversitesi Matematik Bölümüne girdi. 1937 yılında Almanyanın Göttingen şehrine giderek, çalışmalarını Göttingen Üniversitesinde devam ettirdi. doktora eğitimini 1938 yılında bu okulda tamamlayan Arf, burada tanıştığı Alman matematikçi Helmut Hesse ile beraber Hesse-Arf Kuramını geliştirdi

Daha sonra tekrar Türkiyeye dönen Arf, bir süre istanbul Üniversitesinde görev aldıktan sonra, 1962 yılında, dönemin Cumhurbaşkanı olan Cemal Gürselin ataması ile TÜBiTAKın kuruluş çalışmalarını başlattı. 1963 yılına kadar bu kurumda kurucu ve yönetici olarak görev aldıktan sonra, Robert Kolejin matematik bölümünde çalışmaya başladı. 1964 ve 1966 yılları arasında çalışmalarını New Jerseydeki Institude for Advanced Studyde sürdürdükten sonra California Üniversitesinde de bir yıl geçirdi.

Türkiyeye kesin dönüşünü gerçekleştirdikten sonra, Ortadoğu teknik Üniversitesinin Matematik Bölümünde çalışmaya başladı. 1980 yılında emekli olana kadar buradaki görevini sürdürdü.

Matematik bilimine yaptığı büyük katkıları için hayatı boyunca çok sayıda ödülle onurlandırıldı. Eğitim verdiği dönemler boyunca yalnızca ders vermekle yetinmeyerek, katıldığı konferans ve toplantılarda genç matematikçilerle birebir iletişime geçmeye çalıştı.

Türkiyede matematik biliminin bugünkü konumuna gelmesinde çok önemli bir rolü olan Cahit Arf 26 aralık 1997 de geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucu hayata veda etti. istanbul Üniversitesinde yapılan bir törenin ardından toprağa verildi.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …