Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Burhan Felek Hayatı

Burhan Felek Hayatı

Burhan Felek Hayatı

Burhan Felek , 1889 doğumlu ünlü gazeteci. Türk gazetelerinde, fıkra t ürünün ilk temsilcisi olan Felek, Şeyh-ül Muharririn ünvanına layık görülmüş tek yazardır 11 mayıs 1889 tarihinde, istanbul Kanatlarımın Altındada doğdu. ilk öğrenimine, 6 yaşında, Ravza-i Terakki adında, özel bir okulda başlayan ve bu okuldan 1902 yılında mezun olan Felek, aynı yıl, Üsküdar Mülkiye idadisine başvurdu, sınavda başarılı oldu ve doğrudan ikinci sınıfa başlamaya hak kazandı. Felek, derslerinde üstün başarı göstererek, bu okuldan birincilikle mezun oldu

Liseyi de ikincilikle bitiren Felek, avukatlık düşünü gerçekleştirmek için, 1906 da, hukuk Fakültesinin sınavına girdi. O sene başarı sağlayamayan Felek okula 1907de girebildi. Fakültesinde, Talebe-i Hukuk Cemiyetinin kuruluş çalışmalarına katılan Felek, bir süre derneğin genel sekreterlik görevini yürüttü. Evkaf inşaat Başkâtipliği ve ticaret Bakanlığında hukuk müşavirliği yaptı.

Aynı yıllarda, güreşin yanı sıra, atletizm ve futbolla da ilgilenen Felek, uzun mesafeli koşulara 1500 metre ve çeşitli futbol karşılaşmalarına aktif olarak katılıyordu. 1907de, Üsküdardaki arkadaşlarıyla birlikte Anadolu spor Kulübünü kurarak, Türk spor tarihine, Anadolu Spor Kulübünün hem kurucusu hem de futbolcusu olarak geçti. 1908 yılında, resmen kuruluşunun ardından kulüp, istanbul liglerinde, hep ön sıralarda yer aldı ve bu performansını 1920 li yıllara kadar sürdürdü.

Felekin, spor hayatı boyunca, zaman zaman futbol ve güreş karşılaşmalarında hakemlik de yapmasına rağmen, aktif spor yaşamı fazla uzun sürmedi. Daha çok yazıları ve makaleleriyle Türk sporuna katkıda bulunmaya çalışan Felek, uluslararası alanda da olimpizm düşüncesinin yerleşmesine katkılarından dolayı, Uluslararası olimpiyat Komitesi tarafından Diplome de Merite Olimpic Liyakat Diploması ile ödüllendirildi.

balkan ve akdeniz Oyunları kurucularından olan Felek, 1924 ve 1928 Olimpiyat Oyunlarında yöneticilik yaptı. 1924 yılında kurulan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin kurucuları arasında yer alan Felek, 1938 – 1952 yılları arasında TMOK Genel Sekreterliği, 1960 – 1964 ve 1965 – 1982 arası, 21 yıl süreyle, TMOK Başkanlığı görevini üstlendi.

1922de, ali sami yen ve Yusuf Ziya Öniş ile birlikte, Türkiye idman Cemiyetleri ittifakı nın kuruluşunu gerçekleştirdi. Atletizm federasyonu Başkanlığına seçilen Felek, 1936ya kadar bu görevi sürdürdü.

Burhan Felek gazetecilik yaşamına, amatör olarak 1909 yılında, idman Dergisinde başladı. 1910da, donanma Dergisinde profesyonelliğe adım atan Felek, 1918 yılında, Tasvir-i Efkar Gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalışmaya başladı. Vakit, Vatan, Yeni ses, Alemdar ve Tetebbu Gazetelerinde fıkra ve mizahî hikaye yazarlığı yapan Felek, daha sonra, 29 sene yazılarını yazacağı Cumhuriyet Gazetesine geçti. 1 eylül 1969 da, Milliyet Gazetesinde yazmaya başlayan Felek, o sene 45. yılını dolduran fıkra yazarlığını, ölümüne kadar Milliyette sürdürdü. Felek bir süre istanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı. Türk fotoğrafçılığının ilk ‘ basın fotoğrafçısı olarak adlandırılan Felekin, bu alandaki en önemli çalışması, Çanakkale Savaşıyla ilgilidir.

1944 de, gezi yazılarından oluşan Hint Masallarını, 1947 de Feleki, 1957 de, Vatandaş Efendi adlı mizah kitabını yazan Felek, 1971 de Eski istanbul Hikayeleri, 1974 de, Yaşadığımız Günler ve 1982 de de, Nasrettin Hoca adlı Kitapların altına imzasını attı.

1974 yılında, yalnızca ona verilen, Şeyh-ül Muharririn en kıdemli gazeteci ünvanına sahip oldu. 8 Mayıs 1980 de istanbul Üniversitesi Senatosunun, fahri doktorluk ünvanı verdiği Feleke, Fransa Hükümeti, ölümünden sonra, Legion dhonneur nişanını layık görmüştür.

Felek, gazateciliğin yanı sıra spor yöneticiliği ve futbol hakemliği de yaptı Burhan Felek, 4 kasım 1982 tarihinde, istanbulda vefat etti. Köşe yazılarını, aralıksız olarak tam 57 yıl sürdüren Felekin, son köşe yazısı, 5 Kasım 1982 tarihinde, ölümünden bir gün sonra Milliyet Gazetesinde yayımlandı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …