Bülent Ortaçgil Hayatı

Bülent Ortaçgil Hayatı

1 Mart 1950 de Ankarada doğdu. ilkokula orada başladı ve daha sonra istanbula taşındı. istanbul Sultanahmet ilkokulunu bitirdi. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Kolejinde okuduktan sonra istanbul Üniversitesi Kimya Fakültesini kazandı

Müzikle tanışması lise yıllarına dayanıyor. Mazhar Alansondan bir sınıf altta olan Bülent Ortaçgil, Maarif Kolejinde sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. Kendi aralarında bazı gruplar kurdular. Farklı farklı isimlerle amatör müzik yapan bu gruplardan birisi de Damlalar ismini taşıyordu. Bülent Ortaçgil o yıllarda The Beatles, Cat Stevens, Donovan ve Bob Dylanın tarzlarından etkilendi. ilk olarak Kimya Fakültesindeyken Anlamsız isimli kırkbeşliğini yayımladı. ilk albümü Benimle Oynar Mısını 1974 yılında kaydetti. Hala Türk pop tarihinin en önemlilerinden birisi olarak kabul edilen bu albümde Onno Tunç ve Ergun Pekakçanla çalıştı.

Bu albümden sonra evlenen Ortaçgil, müzik kariyerine on yıllık bir ara verdi. Pfizer ve Netaş gibi şirketlerde Kimya Mühendisliği yapan Ortaçgil, Fikret Kızılokla beraber bir süre Kadıköyde Çekirdek Müzikevinde çaldı. Ortaçgil – Kızılok ortaklığı 1986 yılında Pencere Önü Çiçeği isimli albümle sonuçlandı. Dört yıl sonra 1990 da solo kariyerine verdiği 16 yıllık aradan sonra 2. Perde albümüyle müzik piyasalarına geri döndü. 2. Perdede Bülent Ortaçgilin en önemli yardımcısı bütün enstrümanları çalan Onno Tunç oldu.

Ertesi yıl Benimle Oynar Mısının devamı olarak nitelendirilebilecek Oyuna Devam isimli albüm geldi. Bu albümde Ortaçgil, on yıl boyunca beraber çalacağı müzisyen arkadaşlarını da bir araya getiriyordu. Erkan Oğur, Cem Aksel, Gürol Ağırbaş ve Bülent Ortaçgil dörtlüsü bu albümde bir araya geldi. 1994 te Bu Şarkılar Adam Olmaz diyen Bülent Ortaçgil, 1998 de Lightı piyasaya sürdü. 1999 yılında eski şarkılarını biraraya getirerek Eski Defterler adlı albümünü yayımladı. 2000 yılında ise çeşitli sanatçıların Ortaçgil şarkılarını yorumladığı tribute albüm Şarkılar Bir Oyundur arşivlerdeki yerini aldı.

Yeni bestelerden oluşan son albümünü 1998 yılında hazırlayan sanatçı, beş yıllık bir aradan sonra Gece Yalanları isimli albümünü çıkarmıştır

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …