Bülent Arınç Hayatı

Bülent Arınç Hayatı? Bülent Arınç Kimdir?

Bülent Arınç Hayatı? Bülent Arınç , 1948 yılında bursada doğdu. manisa Lisesinden mezun olan Arınç, 1970 yılında ankara hukuk Fakültesini bitirdi. manisada uzun süre serbest avukatlık yaptı. Üniversite yıllarından itibaren siyasetle uğraşan, gençlik kolları başkanlığı yapan Bülent Arınç il başkanlığı görevinde de bulundu.

Bülent Arınç Hayatı

Bülent Arınç Hayatı124 aralık 1995’te milletvekili genel seçimlerinde Refah Partisinden RP manisa Milletvekili seçilen Arınç, RP MKYK üyeliğinde bulundu. Bülent Arınç, bu dönemde tbmm adalet Komisyonu ile Türkiye-AB Karma Komisyonunda çalıştı.

Arınç, RPnin Refah Partisi 15 Şubat 1998de anayasa mahkemesi tarafından kapatılması ve kapatma kararının 22 Şubat 1998 tarihli Resmi gazetede yayınlanmasından sonra, 27 Şubat 1998de bir grup arkadaşıyla beraber 17 Aralık 1997de kurulan Fazilet Partisine FP geçti.

Arınç, 18 nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde FPden Manisa Milletvekili seçildi. iki yasama döneminde FP Grup Başkanvekili görevinde bulunan Arınç, ayrıca Tbmm Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı.

Bülent Arınç, FPnin Yenilikçi Kanat milletvekilleri arasında öne çıkan kayseri Milletvekili Abdullah gül ile beraber hareket etti ve 14 mayıs 2000 de toplanan FP 1. Olağan Büyük Kongresinde Genel Başkanlığa adaylığını koyan Gülü destekledi.

RPnin ardından, FPnin de 22 haziran 2001 de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından bu partiye mensup milletvekillerinden Yenilikçi Kanat olarak adlandırılan grubun 14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurduğu Adalet ve Kalkınma Partisinin AKP kurucuları arasında yer alan Arınç, TBMM Grup Başkanı görevine getirildi.

Bülent Arınç, 3 kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde üçüncü kez Manisa Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.

2 ocak 2014 tarihinde KIRSİAD isimli derneğin açılış töreninde 2015 yılının ilk çeyreğinde yapılması planlanan genel seçimleri işaret ederek siyasete devam etmeyeceğini açıkladı.

Arınç, 19 Kasım 2002’de Türkiye Büyük millet Meclisi Başkanlığına seçildi. Manisa Milletvekili Bülent Arınç birinci oylamada Anayasanın istediği çoğunluğu sağlayarak, 369 oyla tbmmnin 22. Başkanı oldu Orta derecede ingilizce bilen Bülent Arınç, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …