Brusellozun Belirtileri

Brusellozun Belirtileri

Bruselloz öncellikle kemikleri tutar ve buna bağlı olarak kemik iliğini tutması sonucunda yine başka organlara sıçrayabilir. Bruselloz bir bakteridir. Tuttuğu kemiklere göre belirti ve bulgu verebilir. Örneğin en sık tutulduğu yer kalça eklemidir. Dolayısıyla en fazla kalça ağrısı şikayeti ile gelen hastalarda görülür. Türkiye’de Brusellozun yaygın olduğu bölgelerde kalça ağrısı ve ateş şikayeti ile gelen hastalarda bruselloztan şüphelenilebilir. Bunun yanı sıra bazen yüksek ateş ile birlikte beklenmedik organlarda da tutulma olabilir.

Brusellozun tutmadığı organ hemen hemen yoktur denilebilir. Pek çok organda tutulum yapabilir. Kan tablosunu değiştirebilir. Tamamen farklı bir kan tablosuna neden olup kişiler kansızlık şikayeti ile başvurabilirler. Testislerde tutulup sonucu testislerde şişme yapabilir. Nedeni bilinmeyen ateşlere yol açabilir.

Hastalar uzun süre yüksek ateşte kalırlar. Hastalar tedavi amacıyla doktor doktor gezerler ve etken bulunamayabilir. Bu durumda bruzelleztan şüphelenmek gerekir. Özellikle brusella bakterisinin yaygın olduğu coğrafyalardan (iç Anadolu, Doğu ve Güney Doğu Anadolu) gelen hastalarda bu özellikteki hastalara dikkat etmek gerekir

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …