Bombardıman Uçakları Nedir

Bombardıman Uçakları Nedir

Görevi bombalama olan uçaklara bombardıman uçağı denir. Bu uçaklarda güçlü motorlar bulunmaktadır. Yapıları gereği diğer uçaklara nazaran daha yüksek kapasite ile bomba taşırlar.ikinci dünya savaşından sonra en çok bilinenleribenzersiz dizaynıyla Sovyet yapımı Tupolev Tu-95,Amerikan yapımı B-52′dir ve bombardıman uçaklarının son jenarasyonundan Rus yapımı Tu-160 muadili Amerikan yapımı B-1 ve dünyada bir eşi daha olmayan gene Amerikan yapımı B-2(yaklaşık 2milyar dolarlık maliyeti ile aynı zamanda dünyanın en pahalı uçağıdır).

Bu beş uçaktan en fazla bomba yükünü Tu-160(22,5 ton)taşır menzil olarak hepsi için onbin kilometrelerdern bahsedilir(mesala Tu-160′ın 14,000km menzili vardır ayrıca Tu-160 kendi dalında 44 dünya rekoruna sahiptir).

Günümüzde bombardıman uçaklarının öncelikli görevi nükleer füzelerin sevkiyatıdır.Yapımı maliyetli olduğu için sayıları göreli olarak “az”dır ve bombalama işini daha çok av-bombardıman tarzı savaş uçakları yapmaktadır.

Görevleri sırasında bu uçakları korumak için refakatçi uçaklar yanlarında görev yaparlar. Günümüzde bombardıman uçaklarının radar izi çok düşük olan tipleri kullanılmaktadır. Ayrıca yüksek menzile sahiptir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …