Böbrek Yetmezliği Nedir

Böbrek Yetmezliği Nedir

Böbrek Yetmezliği Nedir, Kronik Böbrek Hastalığı böbreğin tamamen veya %80 fonksiyonunu kaybetmesi ve görevini yerine getirememesi demektir Türkiye’de birçok sayıda kronik böbrek hastası bulunduğu tahmin edilmektedir Bütün bu insanların yaşamlarını devam ettirebilmesi için tedaviye ihtiyaçları vardır Şunu bilmeliyiz ki böbrek hastalığı her insanda her yaş döneminde oluşabilir Genelde hastalığın gelişmesi aşamalı olmaktadır Bundan dolayı çoğu insan teşhis konulduğu ve tedaviye ihtiyaç duyulduğu ana kadar hastalığından habersizdir

Böbreklerin işlevi Böbreğin başlıca işlevleri vücut su tuz kalsiyum dengesinin sağlanması idrar aracılığı ile zararlı maddelerin ve ilaçların vücuttan atılması ve hormon şeker metabolizmasına olan katkılarıdır. Böbrek yetmezliğinde böbreğin bu işlevlerinde bozulma olur. Böbrek yetmezliği ani akut veya sinsi kronik seyirli olmak üzere iki şekilde gelişebilir.

Akut böbrek yetmezliğinin nedenleri Çok sayıda neden vardır Ağır kanama kusma ishal yanık sonucu kan basıncında düşme Gebelik Kanamalar gebelik zehirlenmesi sağlıksız koşullarda yapılan düşükler Kalp yetmezliği Böbrek hastalıkları Nefrit böbrek damarının tıkanması idrar yollarında tıkanıklık Kanser prostat büyümesi taşa bağlı tıkanma Ameliyatlardan özellikle büyük ameliyatlardan sonra ilaçlar ilaçlara bağlı akut böbrek yetmezliği, sık karşılaşılan bir sorundur bu nedenle ilaçlar kesinlikle doktor denetiminde kullanılmalıdır.

Depreme bağlı kas zedelenmeleri Kronik böbrek yetmezliğinin, nedenleri Türk Nefroloji Derneğinin verilerine göre Nefrit Böbrek iltihabıdır Şeker hastalığı Hipertansiyon Taş tıkanma tümör gibi idrar yolu hastalıkları Böbrek kistleri Diğer nedenler Belirti ve bulgular Gece idrara kalkma halsizlik nefes darlığı çarpıntı idrar miktarında azalma hipertansiyon el ayaklar ve göz etrafında şişmedir. Böbrek yetmezliğinin erken dönemlerinde belirtiler çok silik olabilir tek belirti sık gece idrara kalkma olabilir. Gece idrara kalkma akşam çok sıvı çay su karpuz… alanlarda veya prostat hastalığı olanlarda da görülebilir. Gece idrara kalkan bir hastada başka bir neden yoksa bunun nedeni böbrek yetmezliği olabilir. Bu nedenle sık sık gece idrara kalkanların mutlaka böbrek yetmezliği yönünden araştırılmaları gereklidir. Bu amaçla kan ve idrar incelemeleri yapılmalıdır.

Tanı Böbrek yetmezliğinin tanısı kanda üre veya kreatinin isimli maddelerin ölçülmesi ile mümkündür. idrar incelemesi radyolojik yöntemler kanın biyokimyasal incelemesi ve diğer laboratuvar incelemeleri böbrek yetmezliğinin nedenini anlamaya yöneliktir.

Tedavi Akut ve kronik böbrek yetmezliklerinde tedavi farklıdır. Böbrek yetmezliği tedavisi hastanın özelliğine ve böbrek yetmezliğine yol açan hastalığa göre değişir. Tedavi kesinlikle bir doktor denetiminde olmalıdır. Tedavide en önemli nokta eğer var ise kan basıncı düşüklüğü veya yüksekliğinin kontrol altına alınmasıdır. Beslenme sıvı ve tuz dengesinin sağlanması ve ilaçlar diğer tedavi yöntemleridir.

Akut böbrek yetmezliği olan hastaların böbrekleri iyi ve yeterli tedavi ile genellikle düzelir. Böbrek yetmezliği ilerler ve kalıcı hale gelirse başka tedavi yöntemleri gerekir Diyaliz Böbrek nakli.

Böbrek Yetmezliği ve Tedavisi

Böbrek yetmezliği nedir böbrek yetmezliği belirtileri nedenleri nelerdir böbrek yetmezliği nasıl tedavi edilir tedavi yöntemleri

Kronik Böbrek Hastalığı, böbreğin tamamen veya %80 fonksiyonunu kaybetmesi ve görevini yerine getirememesi demektir.

Türkiye’de birçok sayıda kronik böbrek hastası bulunduğu tahmin edilmektedir.

Bütün bu insanların, yaşamlarını devam ettirebilmesi için tedaviye ihtiyaçları vardır.
bilmeliyiz ki, böbrek hastalığı her insanda, her yaş döneminde oluşabilir.

Genelde hastalığın gelişmesi aşamalı olmaktadır.

Bundan dolayı çoğu insan teşhis konulduğu ve tedaviye ihtiyaç duyulduğu ana kadar hastalığından habersizdir.

Böbreklerin işlevi

Böbreğin başlıca işlevleri vücut su, tuz, kalsiyum dengesinin sağlanması, idrar aracılığı ile zararlı maddelerin ve ilaçların vücuttan atılması ve hormon, şeker metabolizmasına olan katkılarıdır. Böbrek yetmezliğinde böbreğin bu işlevlerinde bozulma olur. Böbrek yetmezliği ani (akut) veya sinsi (kronik) seyirli olmak üzere iki şekilde gelişebilir.

Akut Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

 • Çok sayıda neden vardır;
  1. Ağır kanama, kusma, ishal, yanık sonucu kan basıncında düşme
  2. Gebelik: Kanamalar, gebelik zehirlenmesi, sağlıksız koşullarda yapılan düşükler
  3. Kalp yetmezliği
  4. Böbrek hastalıkları: Nefrit, böbrek damarının tıkanması
  5. İdrar yollarında tıkanıklık: Kanser, prostat büyümesi, taşa bağlı tıkanma
  6. Ameliyatlardan, özellikle büyük ameliyatlardan sonra
  7. İlaçlar: İlaçlara bağlı akut böbrek yetmezliği sık karşılaşılan bir sorundur, bu nedenle ilaçlar kesinlikle doktor denetiminde kullanılmalıdır.
  8. Depreme bağlı kas zedelenmeleri

Kronik Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Türk Nefroloji Derneğinin verilerine göre;
1. Nefrit: Böbrek iltihabıdır.
2. Şeker hastalığı
3. Hipertansiyon
4. Taş, tıkanma, tümör gibi idrar yolu hastalıkları
5. Böbrek kistleri
6. Diğer nedenler

Belirti ve Bulgular

Gece idrara kalkma, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, idrar miktarında azalma, hipertansiyon, el, ayaklar ve göz etrafında şişmedir. Böbrek yetmezliğinin erken dönemlerinde belirtiler çok silik olabilir, tek belirti sık gece idrara kalkma olabilir. Gece idrara kalkma akşam çok sıvı (çay, su, karpuz…) alanlarda veya prostat hastalığı olanlarda da görülebilir. Gece idrara kalkan bir hastada başka bir neden yoksa bunun nedeni böbrek yetmezliği olabilir. Bu nedenle sık sık gece idrara kalkanların mutlaka böbrek yetmezliği yönünden araştırılmaları gereklidir. Bu amaçla kan ve idrar incelemeleri yapılmalıdır.

Böbrek Yetmezliği Tanısı

Böbrek yetmezliğinin tanısı kanda üre veya kreatinin isimli maddelerin ölçülmesi ile mümkündür. İdrar incelemesi, radyolojik yöntemler, kanın biyokimyasal incelemesi ve diğer laboratuvar incelemeleri böbrek yetmezliğinin nedenini anlamaya yöneliktir.

Tedavi

Akut ve kronik böbrek yetmezliklerinde tedavi farklıdır. Böbrek yetmezliği tedavisi hastanın özelliğine ve böbrek yetmezliğine yol açan hastalığa göre değişir. Tedavi kesinlikle bir doktor denetiminde olmalıdır. Tedavide en önemli nokta eğer var ise kan basıncı düşüklüğü veya yüksekliğinin kontrol altına alınmasıdır. Beslenme, sıvı ve tuz dengesinin sağlanması ve ilaçlar diğer tedavi yöntemleridir.
Akut böbrek yetmezliği olan hastaların böbrekleri iyi ve yeterli tedavi ile genellikle düzelir. Böbrek yetmezliği ilerler ve kalıcı hale gelirse başka tedavi yöntemleri gerekir

 • 1. Diyaliz
  2. Böbrek nakli

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …