Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Bilinç Nedir

Bilinç Nedir

Bilinç Nedir

Bilinç Ne Demektir? Bilinç Nedir Kısaca? Bilinç Hakkında? Bilinç Ne Demek? Bilinç Nedir? Bilinç Hakkında Kısaca?

bilinç Ne Demek, bilinç, Kişinin kendisine, yaşantılarına, çevresine, öteki kişilere, bir bütün olarak içinde yaşadığı dünyaya ilişkin farkındalığı, yaşanan deneyimlerden kendiliğinden doğan kendinin farkında olma görüngüsü 2.öznenin duygularına, algılarına, bilgilerine ve kavrayışlarına bağlı olarak kendini anlama, tanıma ya da bilme yetisi 3.bilme edimi ile bilinen içerik arasındaki ilişkiyi her ikisini de içerecek biçimde bir üst düzeyde kurabilme becerisi 4.acı çekme, isteme, bekleme, düş kırıklığına uğrama, korkma gibi belli bir nesnesi bulunan bütün geçişli yaşama edimlerini olanaklı kılan ana ilke 5.düşünen öznenin kendisine dönerek, kendisini kendi düşünceleri ile kavraması, kendisine bir başkası olarak dışarıdan bakabilmesi durumu.

içebakış yoluyla zihnin kendi deneyimlerinin gerçekliğini kavrama edimi 7.zihinsel yaşamın geçmiş duyumları, algıları, bilgileri bellekte tutma yeteneği 8.kişinin kendi içinde yaşadıklarına ya da dışarıda olup bitenlere yönelik incelmiş sezgisi, bütün yaşadıklarına ilişkin genel görüşü 9.üzüntü, sevinç, hüzün gibi tek tek yaşantı durumlarına ilişkin kendilik izlenimleri, şeylerin kişiye nasıl göründüğüne yönelik görüngü bilimsel yaşantılar bütünü.

Tanımlaması daha çok doğrudan olmasından ziyade dolaylı yollardandır farkındalık gibi ve birçok farklı şeyi ifade edebildiği için zordur. Çünkü bilinç ağırlıklı olarak kişisel bir deneyimdir. canlı maddenin öğretimini denetleyen özel bir öğretmendir, bazen yeterince eğitilmiş olan öğrencisi, öteki görevleriyle uğraşmak için yalnız bırakır şeklinde basit ve anlamlı tanımlamaları da varsa da, bir kişinin kendi varlığının var oluşunun, duyularının, düşüncelerinin, çevresinin farkında olması olarak da tanımlanır. iç durumumuzu sorgulayarak bir şeylerin farkında oluruz ve bilinçli, bir varlık olduğumuzu hissederiz ve bilincin en önemli noktası da budur. Bilinç, çoğu kez “farkında olma, farkındalık” ile aynı anlamda kullanılır.

Yani bilinçli kabul edilen varlıkların nesnel dışsal gözlem ve öznel içsel gözlemleri vardır. Öznelci kuramların tuzağına düşmemek elde değildir. Bilincin bütün tanımları temelde hep aynı gibidir. Ama her tanım eski bir şişede yeni bir şarap gibi sunulur. Ya da bazıları görüntüyü kurtarmak adına öne sürülmüşlerdir. Tanımı yapacak bir doctor universalis evrensel bilgin bulmak mümkün değildir. Ya da bekleyeceğimiz ani bilgisizlikten, ani bilgili bir duruma geçme, ani bir kavrayış anagnoresis mümkün gözükmemektedir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Özellikleri Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir