Berberlik Nedir

Berberlik Nedir

yüzyıldan önce herkes karşılıklı olarak birbirlerine berberlik yaparlardı. Daha sonra berberler ortaya çıktı. O zamanlarda berberler sadece saç sakal kesimi değil sünnet hacamat diş çıkarmacılık sülükçülük kellik ve uyuz bit tedavisi ve halk hekimliği de yapıyorlardı

Sakal tıraşı modernleşme öncesinde müslüman dini inancı çerçevesinde hadiste bıyıkları kısaltın sakalları uzatın emriyle fıtrattan görülüp haram mekruh sayılır erkekler sakallarını uzatırlar sakal duası yaparlardı.Osmanlı padişahları içinde Yavuz Sultan Selim dışında bütün padişahlar sakallıydı.

Evliya Çelebiye göre ise ibrahime kadar sakal tıraşı yoktu ibrahim Kabede Hacdan sonra saç sakal kesimini başlattı. Muhammedin sakal-ı şerifini kesen Selmanı Farisi olduğu için berber dükkanlarında Her seher besmele ile açılır dükkanımız Selmanı Farisidir pirimiz üstadımız yazan bir levha vardır. Cumhuriyetten önce berberlere Perükar deniliyordu. Osmanlı berberleri seyyardı kahvede sokakta tıraş ederler evlere servis yaparlardı. Sabun leğen ustura temel araçlarıydı. Gitgide berberler dükkan açtı. Modern zamanlarda sakal tıraşı medenilik göstergesi oldu ilk dönemlerde ve sakal tıraşı olmayana kamusal ve medeni gözle bakılmadı.

Modernleşme Bükreşte berber dükkanı yaklaşık 1842 yılı.Bu resim berber dükkanlarının sosyal teması da sağladğını ifade eder Bükreşte berber dükkanı yaklaşık 1842 yılı.Bu resim berber dükkanlarının sosyal teması da sağladğını ifade eder Berber dükkanlarında tıraş Aletleri ve bir koltukla başlayan eşya tezgahlar başyastıklı dönerkoltuklar tırnak printeri kurutma makinelerine kadar genişledi. Erkek ve kadın berberleri açıldı kuaförlük eğitim okullarında çekirdekten yetişme yanında berberlik, eğitimi verildi. Saç kesim modelleri bir zaman Amerikan Avrupa Acem Alaburus diye adlandırıldı.

Yakınçağa kadar erkekler ve kadınlar saçlarını uzatırlardı. 16. yyda Peruk modası yayıldı. Jilet 1901&#8242de keşfedilmeden önce ustura kullanılıyordu.Ustura ustura masatı denilen bir tahta gön kayışında keskinleştirilirdi.1950&#8242lerde elektrikli tıraş makinesi çıkınca berberde sakal tıraşı azaldı. Geleneksel güvey tıraşı sinekkaydı tıraş keçisakal topsakal denilen adetler çıktı.

Hijyen Berberler egzama siğil mantar nezle grip şeklinde bulaşıcı hastalıklardan korunmak için hijyenik çalışmak zorundaydılar. Özellikle tıraş aletlerinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi havluların değiştirilmesi veya yıkanması tıraş önlüklerinin değiştirilmesi şarttı. Her tıraştan sonra berber ellerini yıkar müşteriye temiz önlük ve havlu çıkarırdı.

iş Aletleri Berberin iş aletleri Su su ısıtıcısı sabun fırça tarak makas kolonya şampuan saç kurutma makinesi manuel saç kesme makinesi elektrikli saç kesme makinesi krem dönerkoltuk lavabo ayna jilet kantaşı iş önlüğü müşteri önlüğü ve kulak temizleme makinesidir.

Perma boyama meş röfle ondüle permanant manikür pedikür moser mizample gibi hizmetlerde berber dükkanlarında çoğunlukla yapılmaktadır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …