Bel ve Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel ve Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir
Bel ağrısı ve sırt ağrısının sebepleri

Gündelik yaşamımızda her birimizin ayrı ayrı yetişmesi gereken yerleri, yapması gereken işleri ve uzun saatler boyunca sabit bir yerde çalışma zorunlulukları vardır. Bütün bu saydığımız sebepler ve daha niceleri doğal olarak bir noktada sağlığımızı etkiler. Bu etkilenmelerin başını bel ve sırt ağrıları çeker. Aşırı kilolanma, stres, ağır bir yük kaldırmaya çalışma, zorlayıcı egzersizler yapma ve ani hareketler gibi sayabileceğimiz daha bir çok sebep belimizin ve sırtımızın günlük yaşam kalitemizi düşürecek derecede ağrımasına sebep olabilir. Günlük çalışma şartlarımızda duruşumuzun saatlerce bozuk olması ve çok uzun süre pozisyonumuzu hiç değiştirmeden durma mutlak suretle özellikle belimize ve sırtımıza zarar verecektir. İşte tüm bu saydığımız etmenlerin sonucunda daha az ağrı çekmek ve daha sağlıklı duruşlara sahip olmak için yapmamız gereken bazı hareketler ve uymamız gereken kurallar bulunmaktadır.

çözümler
Günlük hayatınızda duruş bozuklukları yaşıyorsanız mümkün olduğu kadar düz ve dik durmaya çalışmalısınız.

Her 1 saatlik aralıksız oturuşunuzdan sonra 10 dakikalık bir gezinme ve bulunduğunuz ortam el verdiği şekilde hafif esneme hareketleri yapmalısınız.

Bilgisayar başında bir işiniz varsa ve mouse kullanmak zorundaysanız mutlaka dirseğinizi dayayarak değil, dirseğiniz masanın dışında kalacak şekilde işinizi yapmalısınız.

Oturarak çalışıyorsanız bulunduğunuz ortamda cereyanda kalmamaya özen gösterin. Klima, pervane gibi aletlerden uzak durmaya çalışın.

Masa başı işlerde oturduğunuz yerde çalışma arkadaşlarınızı rahatsız etmeyecek şekilde kollarınızı ve sırtınızı hafifçe germeniz, 4-5 saniyelik hareketler denemeniz ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

İmkanlarınız elverdiğince yüzmeye çalışın. Günlük yapacağınız yüzme egzersizi bel ve sırt ağrılarınız için birebir çözüm olacaktır. Çünkü yüzme esnasında kaslarınız gevşeyerek rahatlar ve ağrıları kesilir.

Sırt kaslarını gevşetici merhemleri eczaneden alabilir, sıcak havluyla birlikte sırtınıza uygulayarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

İmkanlarınız dahilinde profesyonel masaj terapistlerine gidip sırtınıza ve belinize masaj yaptırmak, bütün kaslarınızı rahatlatacağı gibi ağrılarınızı da kesecektir.

Bel ve sırt ağrıları için yapılacak egzersizler

Bel ağrılarınız için evinizde yapabileceğiniz çok basit egzersizler de mevcut. Örneğin; yere dümdüz yatıp dizlerinizi sırasıyla karnınıza doğru çektiğinizde bel ağrılarınıza çok iyi gelecektir. Yine sırt üstü uzanıp ayaklarımızı pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirdiğimizde bel ağrılarımızın azalmasına yardımcı olacak bir hareket yapmış oluruz. Ya da her gün düzenli bir şekilde yarım saatlik tempolu yürüyüşler belinizin açılması için faydalı olacaktır. Eğer tüm bu yaptığınız egzersizlere ve dikkat ettiğiniz hususlara rağmen belinizdeki ve sırtınızdaki ağrılarınız geçmiyorsa mutlaka bir uzman kontrolünden geçmeniz gerekecektir. Öyle bir durumda fıtık başlangıcı; akciğer, safra ve ya da mide rahatsızlıklarından birini geçiriyor olabilirsiniz. Hastanede yapılacak gerekli kontrollerin ardından doğru teşhis konulacak ve ağrılarınız için en uygun tedaviyi almanız sağlanacaktır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …