Bayram Nedir

Bayram Nedir

Bayram Ne Demek? Bayram Nedir Kısaca? Bayram Ne Demektir? Bayram Hakkında Bilgi?

Bayram Nedir, Bayram , Kelimenin aslı bazram veya badramdır. Terim olarak yılın belli gününde, günlerinde kutlanan geleneksel ve toplumsal sevinç. Bayramlar iki ana kola ayrılır Dini bayramlar, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı vb. Resmi ulusal bayramlar Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı,30 Ağustos Zafer Bayramı vb.

Etnik ve uluslararası bayramlar 1 Mayıs vb. Deyimler Bayram yeri, bayramlık, eski bayramlar, bayramlaşmak, bayram ayı, bayram etmek, bayram havası, bayram koçu gibi, bayram şekeri, iki bayram arası, bayram, tekbirleri, bayramda seyranda, bayramdan bayrama, bayramüstü, bayram değil seyran değil.

Etnik veya mezheplere özgü kutlamalara şenlik denir, bunları bayramdan, ayıran ulusal veya toplumsal olmamasıdır. Hıdrellez, Ertuğrul Gazi Şenlikleri gibi.

Dini Bayramlar Ay Takvimine Göre Kutlanır. Bu nedenle her yıl 10 gün öne gelir ve dolayısıyla bir bayram günü bir insan ömründe yaza, kışa, sonbahara, ilkbahara gelecektir. Dini bayramlarda da resmi yerler kapalıdır, ulusal bayramlarda da.

Bayram Öncesi Evlerde Temizlik Yapılır, çocuklara bayramlık alınır. Bayram gezmesi ve ziyaretleriyle, akrabalar ziyaret edilir, dargınlar barışır, yaşlılara genç olanlar ziyarete gider. Bayramda, tatlı, şeker ikramı adettendir, Ramazan Bayramının bir adı da Şeker Bayramı olmuştur. Bayramda mezarlık ziyaretleri de adettendir.

Ulusal Bayramlar, kurtuluş bayramlarında ise, resmigeçit yapılır. Tarihsel coşku ve anlam konuşmaları kutlamalarla devam eder. Etnik ve uluslararası bayramlarda halk dansları ve festivaller düzenlenir. 1 Mayıs, Nevruz ve Hıdrellez, Mesir bayramları bu tür bayramlardır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …