Başağrısı Nedir

Başağrısı Nedir

Boyun ve yüzün dışında başın öbür kısımlarında duyulan ağrı, Rahatsız edici bir hastalık olan başağrısı, çok çeşitli sebeplerden meydana gelir. Zehirlenmeler, hemen bütün enfeksiyonlar, alerjik hastalıklar, iç zehirlenmeleri, başka organ hastalıkları, ruhi ve sinirsel hastalıklar, sinirleri tahriş eden maddeler başı ağrısı yapan sebepler arasındadır. Tedavisi, esas sebebi ortadan kaldırmakla olur. Geçici olarak ilâçlarla başağrısını dindirmek imkanı da vardır

Baş ağrısı, başta ağrılı bir durumdur bazen de boyun veya sırtın üst kısmında olan ağrılar, bir baş ağrısı olarak yorumlanabilir. En ortak ağrı şikayetlerden biri olup birçok insanda sıkça baş ağrısı görülmektedir.

Baş ağrıları çoğunlukla selimdir ve kendiliğinden kaybolur. Ortak sebepler stres, migren, göz yorgunluğu, dehidrasyon, düşük kan şekeri ve sinüzittir. Daha ender sebepler menenjit, ensefalit, beyinsel anevrizmeler, aşırı yüksek tansiyon ve beyin tümörleri gibi tehlikeli hastalıklar da olabilir. Baş ağrısı, bir baş yarasından sonra olduğu zaman, baş ağrısının sebebi genellikle bellidir. Baş ağrıları daha çok kadınlarda görülmekte olup adetli yıllarda vücutlarında östrojen düzeyinin değişmesinden dolayı ve menstrüasyonun orta stajından önce veya staj süresince olmaktadır.

Selim bir baş ağrısının tedavisi Aspirin, Parasetamol veya ibuprofen gibi satın alınabilen ağrı kesicilerle yapılabilir. Fakat bazı baş ağrı türleri (örneğin migrenler) diğer, daha uygun olan tedavilere ihtiyaç duyar. Bir baş ağrısının, diğer sebeplerden ötürü (örneğin stres veya bazı yiyecekler) kuvvetlenmesi mümkündür.

Patofizyoloji
Beyin, ağrılara nosiseptörleri olmadığından duyarlı değildir. Başın birçok bölümü, örneğin derisi, yüz, ağız ve boğazdaki sinirler acıyabilir. Meninjler ve kan damarları ağrılara duyarlıdır. Baş ağrılarının olması ekseriyetle meninjlerde ve kan damarlarında olan traksiyonlar veya iritasyonlardır. Beyin ve omuriliğin etrafındaki membran (dura mater), nosiseptörlerle doludur. Bu nosiseptörlerin stimülasyonuyla baş ağrılarının olduğu düşünülümektedir. Aynı şekilde, baştaki kaslar ağrılara duyarlı olabilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …