Baş Ağrıları

Baş Ağrıları

Çeşitli sebeplerden başta ağrı duyma. insanın duyu organlarının ve beyninin bulunduğu en önemli bölümü olan başın ağrıması, çoğu zaman fazla önemsenmeyen bir rahatsızlıktır. Birçok kimse baş ağrısını önemsemez ve hayatın kaçınılmaz sıkıntılarından biri olarak kabul eder. Aslında başın ağrıması bazan çok önemli hastalıkların belirtisidir. Baş ağrılarını kısa bir süre önce başlamış baş ağrıları, ve uzun süredir devam edegelen baş ağrıları olarak ikiye ayırabiliriz. Bunların da çeşitli sebepleri vardır

Kısa Süre Önce Başlamış Olan Baş Ağrıları
Başın dışarıdan maruz kaldığı darbeler travmalar, genellikle birkaç gün süren baş ağrısı yaparlar. Uzun sürerse tehlikeli olabilir Başın çeşitli yerlerinin bölgesel iltihapları En mühimi sinüzitlerdir. Ayrıca diş, bademcik ve orta kulak hastalıkları da sayılabilir.

Ateşli hastalıklar
Bunların pekçoğu baş ağrısı ile başlar ve hastalık süresince baş ağrısı devam eder.

Menenjitler
Beyni saran zarların iltihapları baş ağrısı ile seyreder. Bunlarda ense sertliği de vardır.

Beyin, yumuşak zarları arasında olan kanamalar
Ani ve aynı zamanda çok şiddetli baş ağrısı yapan en önemli hastalıktır. Bundaki baş ağrısı birkaç dakikada şuur kaybına sebeb olabilir.

Beyin iltihapları
Bunda da baş ağrısı, ense sertliği yapar, sayıklama olur.

Ani olarak tansiyon yükselmesi
Bu hallerde tansiyon yükselmesiyle seyreden baş ağrısı bulunur. Ani akut böbrek iltihabı, bazı tümörler tansiyonu yükseltebilirler.

Zehirlenmeler
Her çeşit zehirlenmede baş ağrısı mevcuttur. Ancak çeşitli derecelerdedir. En çok görüleni ve en çok baş ağrısına sebeb olanı karbonmonoksit zehirlenmesidir.

Güneş çarpması ve yüksek ısıda kalma
Ani ortaya çıkan baş ağrısından başka bunun had devresini atlatanlarda aylarca süren baş ağrıları kalabilir. Müzmin Baş Ağrıları

Asabi psikojenik baş ağrıları
En sık rastlanan baş ağrısı çeşididir. Günlük işler esnasında devamlıdır neşeli anlarda ve grup halinde tamamıyle unutulur. Hasta asabi bir tip olarak tanınır. Bu tip ağrılar en çok ense bölgesinde duyulur. Enseye masaj yapılması ağrıyı hafifletir.

Bölgesel iltihaplara bağlı baş ağrıları
Bunlardan en sık rastlanılanı sinüzit dolayısıyla meydana gelen baş ağrılarıdır. Bu tip ağrı başı sallamakla artar.

Tansiyon yüksekliğine bağlı baş ağrısı
Ağrı çok kere enseden başlar, ağır ve devamlıdır.

Beyin damarlarının tıkayıcı hastalıklarında da devamlı baş ağrıları bulunur. Göz hastalıkları Gözler yoruldukça ağrı başlar. Gözlük kullananlarda gözlüğün yetersiz kalmış olması da ağrı yapar. Glokom denilen göz tansiyonunun yükselmesi de başağrısı yapar. Beyin tümörleri Beyin içerisinde büyüyen bir tümör kitlesi de devamlı ağrı yapar. Müzmin orta kulak iltihapları

Migren yarım baş ağrısı
Genellikle nöbetler halinde gelir. ışıkta ve yorulunca artar. Uyuyup, loş bir yerde istirahatle ve özel ilaçları kullanmakla veya akupunktur tatbikiyle geçer.

Diş hastalıkları

Boyun omuru hastalıkları. Baş ağrıları normal olarak görülüp geçiştirilmemesi gereken belirtilerdendir. Her baş ağrısını basit ağrı kesici ilaçlarla geçiştirmeye çalışmak doğru bir davranış değildir. Uzun süren ve iş yapmaya mani olacak kadar şiddetli olan baş ağrılarında mutlaka bir hekime görünmek icab eder. Her baş ağrısında sebebi bularak onu ortadan kaldırmak en iyisidir

Unutulmaması gereken çok mühim bir nokta vardır Baş ağrısı bir hastalık değildir. Birçok hastalığın müşterek bir belirtisidir. Bunlardan hangisine bağlı olduğunu ise ancak bir hekim hatta uzman bir hekim veya çeşitli dallara ait uzman hekimler, icabında birçok tetkikten sonra ancak ortaya çıkarabilirler.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …