Balinalar Nedir

Balinalar Nedir

Balinagillerden, denizlerde yaşayan hayvanların en irisi. Uzunlukları 25 metreyi, ağırlıkları 15 tonu geçebilir. Şekilleri ve iskeletleri balıklara benzer.iri ve kaba vücutlarında,balıklardaki gibi boyun bulunmaz iri bir baştan sonra yuvarlak olan gövde devam eder. Gövde kuyruğa doğru incelerek yatay bir kuyruk meydana getirir. Dış kulakları yoktur. Gözleri yanlardadır. iri vücutlarına rağmen beyinleri küçüktür. Burun delikleri başın üst kısmında bulunur.

Bu sebeple ciğerlerindeki havayı basınçla boşaltırken, soğuk yerlerde, yaşadıklarından,havaya doğru yoğunlaşan buhar sebebi ile büyük bir su sütunu yükselir.Vücutlarının üst kısımları külrengi, ya da mavi, alt kısımları daha açık renktedir,ağızları. 5 – 6 metre uzun, 3 4 metre geniştir. Üst çenelerinde, fanon denen ve boynuz maddesinden yapılmış 400 kadar ince çubuk bulunur. Su ile doldurdukları ağızlarını kapattıkları zaman fanonlar bir süzgeç vazifesini görerek küçük hayvanları tutar. Yutakları dar olduğu için, ancak fanonlara takılan küçük hayvanlarla beslenirler.

Derileri çıplaktır ve deri altında 20-40 cm. kalınlığında bir yağ tabakası bulunur. Bu sebeple soğuk denizlerde ve sürü halinde yaşarlar. Çok uzun yaşayan-(400-500 yıl) balinalar, fanonları (korsancılıkta kullanılır) ve yağı için avlandıklarından günden güne azalmaktadırlar

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …