Balgama Ne iyi Gelir

Balgama Ne iyi Gelir

Balgam neden olur Solunum organlarımız tarafından salgılanan yapışkan ve renkli maddeye balgam denir. Normal şartlarda solunum yollarımızda bir miktar balgam bulunması gayet normaldir fakat bu balgamın her geçen gün fazlalaşarak birikmesi ve renginin değişim göstermesi hastalık habercisi olabilir. Balgamınızın rengi kırmızıysa yani kanlı balgam atıyorsanız ciddi bir akciğer rahatsızlığı geçiriyor olabilirsiniz. Sarı renkli balgamlar solunum yollarınızda bir iltihaplanmanın söz konusu olduğunu gösterir. Siyah ya da gri renkli balgamlar ise aşırı sigara tüketen kişilerde ve sürekli kirli hava soluyan bireylerde görülür. Şeffaf balgam ise astımın en büyük habercisidir. Bu balgamı atmak için astım hastası kişi oldukça zor bir süreç geçirir.

Balgamı ne söker

Günümüzde doğal olan bir sürü bitki ve bu bitkilerden yapılan karışımlar balgamı vücuttan atmak için kullanılır. İşte o bitkiler ve yöntemlerden bazıları

Balgam Çeşitleri

Balgamın farklı renklerde olması hangi sağlık sorunundan kaynaklandığının göstergesi olabilir, renk kısmen hastalık hakkında sinyaller vermektedir.

Saydam Balgam

Berrak, saydam şekilde olduğunda bronşlarla alakalı sağlık sorunlarını işaret etmektedir.

Cerahatli Saydam Balgam

En sık karşılaşan çeşitdir, bu tür balgamlar bronşlara mikrop karıştığının göstergesidir…Tıbbi müdahale gerektirebilir.

Cerahatli Balgam

Tamamı cerahatli olursa. Kapılan mikroba göre koyu yeşil, koyu sarı renkte olabilir. Zatürre, verem, kronik bronşit veya astım hastalıkları sonucunda meydana gelebilir. Yaygın olarak astım hastalarında görülür. Ayrıca nefes alma sorunlarına da neden olabilmektedir.

Kanlı Balgam

Başta akciğer kanseri olmak üzere akciğer hastalıklarında sık karşılaşılır. Pembeye yakın renkte olur, sulu ve köpüklüdür. Bununla birlikte nefes alma zorluğu da yaşanıyorsa akciğer, kalp hastalıklarına işaret eder. Ayrıca fazla miktarda gelmesi verem ya da bronşlarda genişleme olarakda algılanabilir.

Yalancı Balgam

Burun, mide, boğaz ve sinüslerden gelen, kan, cerahat, kan karışımıdır. Genelde öksürükle çıkar.

Koyu Sihay Balgam

Genelde kirli hava tenefüs edildiğinde sık kaşılaşılan türdür. Madencilik gibi mesleklerde yaygın görülür.

Balgam belirtileri kesinlikle hafife alınmaması gerekir, çünkü, enfeksiyon, inflamasyon, alerji, travma, ilaçların yan etkileri, solunum yolu tıkanıklıkları habercisi olabilir.Bazı durumlarda balgam semptomları kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğer kanseri gibi, çok ciddi ya da yaşamı tehdit eden bir hastalık veya duruma işaret edebilir. Çok yüksek miktarda olduğunda tıbbi müdahale gerektirebilir.

Anason çayı

Anason çayı göğüsteki tıkanıklıkları çözmek için yardımcı bir şifa kaynağıdır. İçilmesinin yanı sıra kaynatılıp buharı koklandığında da ciğerler biraz daha yumuşayarak balgam çıkarmaya daha elverişli hale gelir.

Kekik çayı

Kekik çayı soğuk algınlığı hastalıklarında kullanıldığı gibi, balgam söktürücü özelliği için de gayet rahat kullanılabilir. Ciğerleri yumuşatarak daha rahat öksürme imkanı verir. Tadından memnun kalınmazsa limon ve balla karıştırılarak da içilebilir.

Nane çayı

Nane çayı kişinin ciğerlerini temizlemesinin yanı sıra kişinin boğaz kısmını da ferahlatarak balgamını daha rahat çıkarmasını sağlar.

Okaliptus çayı

Doğal ürünler arasında en etkili balgam söktürücü okaliptus çayıdır. Hem boğazları hem de ciğerleri rahatlatır.

Rezene çayı

Rezene çayı, balgamdan ve dolayısıyla bronşitten kaynaklı olabilecek kuru kuru öksürmeye şifa olma özelliği taşır.

Limon

Limonun suyunu sıkıp çayını hazırladıktan sonra içerisine bal katarak tükettiğinizde balgam söktürücü özelliğe bürünür.

Soğan

Soğanla birlikte limonu sıkıp suyunu çıkardıktan sonra bunları karıştırıp kaynatın, üzerine bal ekleyip gün içerisinde 2-3 kere içerseniz astım hastalığı olanlar için birebir iyi gelecektir.

Elma

Bütün bir elmayı blenderdan geçirip çıkardığınız posayı kaynattıktan sonra üzerine isteğinize göre(daha fazla ferahlamak istiyorsanız) karanfil de atarak içebilirsiniz. Bu karışım birebir balgam söktürücüdür.

Sarımsak

Önceden kaynattığınız suyun içine ezilmiş sarımsak, limon, karabiber ve çok az tuz atıp iyice karıştırın. Bu kür astım hastaları, bronşit rahatsızlıklar geçirenler ve balgam sorunu olanlar için şifa niyetine tüketilmesi gereken bir içecektir.

Havuç

Havucun suyunu sıkıp posasıyla beraber içerisine bal karıştırdığınızda günde 3 kere tüketerek astım hastalığınıza ve balgam sorununuza rahatlatıcı bir çözüm yaratabilirsiniz.

Biber

Biberin balgamı kurutma etkisi vardır. Bir biberi balla beraber kaynatıp yiyerek ya da yarım limonun üzerine tuzla karabiber serpip yiyerek balgamınızı daha rahat çıkartırsınız.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …