Bakla Nedir

Bakla Nedir

Bakla Ne Demek? Bakla Nedir Kısaca? Bakla Hakkında Bilgi? Bakla Nedir? Bakla Ne Demektir? Bakla Hakkında Kısaca Bilgiler?

Bakla Nedir, Bakla, baklagillerden, kazık köklü, yıllık bir bitkidir Kökleri 110 cm. kadar derinliğe iner. Yan kökleri kuvvetli bir şekilde etrafa yayılır ve üzerlerinde yumrular meydana gelir. Tüysüz olan sapı bir metre kadar yükselebilir. Sap üzerinde sarmalı durumda yaprakları vardır. Çiçekleri yaprak koltuklarından çıkar. Çiçeklerin kendine has ve hoş bir kokusu vardır. Meyvesi, tohum araları bölmeli ve dolgun bir kapçıktır. Kapçık taze iken yeşil, olgunlaşınca esmerleşir ve sertleşir.Bakla, baklagillerdeki tüm sebzeler gibi bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır

Bedenin kötü kolesterol düzeyini düşürür Bakla içerdiği insülinle kan şekerini düzene sokar içerdiği yüksek orandaki lifle kabızlık çekenlere iyi gelir.

Bakla ayrıca, hemoroit ve diğer kalınbağırsak sorunlarında da sağlığa yararlı etkiler sağlar Tohumlarından yapılan lapa yaralı deri hastalıklarında kullanılıyor.

Bakla hazmı kolaylaştırır. idrar yollarını temizler Böbreklere oldukça yararlıdır Böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek kumlarının ve taşlarının dökülmesine yardımcı olur.

Göğüs hastalıkları ve öksürüğe iyi gelir. anelerinde bol miktarda azot ve nişasta bulunur Baklagillere adını veren bu sebze, zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içeriyor. Ayrıca demir ve kalsiyum mineralleri açısından çok zengin olan baklada A, C, B ve B2 vitaminleri de bulunur.

Yemeklik olarak kullanılan baklanın Sakız baklası, Sultani bakla, Bayrampaşa baklası gibi çeşitleri vardır ve Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …