Bağırsak Gazı Nedir

Bağırsak Gazı Nedir

Bağırsak gazı Flatulans havanın veya gazın bağırsaklardan rektuma kadar uzanan geçiş yoludur. Buradaki hava veya gaza flatus denir Biraz flatulans olması oldukça normaldir Bir insan günde ortalama 8 ile 20 defa arasında gaz çıkartır. Flatulans genellikle gaz kötü koktuğunda veya çok sık olduğunda veya uygunsuz zamanlarda problem oluyor

Nedenleri Mide bağırsak gazı, insanlar için farklı anlamlar taşır. Bazı hastalar yemeklerden sonra aşırı şişkinlik şeklinde gazı tanımlarken kimisi geğirme veya rektumdan bağırsaklar yolu ile fazlaca gaz dışarı atmaktan yakınırlar yada aynı anda bunların her biri bulunabilir. Bu şikayetlerle baş etmek için mide bağırsak sisteminin normalde nasıl çalıştığını bilmek gereklidir Her seferinde bir gıda hatta ağızdaki tükürük yutulduğunda birlikte bir miktar da hava yutularak mideye ulaşmaktadır. Gıdalar midede daha küçük parçalara ayrılırlar ve midenin boşalması ile ince bağırsaklara geçerler

Mide boşalma zamanı 2-4 saat kadardır. ince bağırsaklar küçük kasılma hareketleri ile bu gıda parçalarını aşağıya doğru taşırlar. Burada yiyeceklerin içindeki kaloriler mineraller ve vitaminler kana geçerler. Sindirilmeyen sıvı ve gıda artıkları ise kalın bağırsaklara Kolon ulaşır burada sıvı artıklar içindeki su kısmının büyük bölümü yeniden emilerek kana verilir ve kalan kısım ise dışkıyı oluşturur. Bu işlemler sırasındaki her hangi bir bölümde gazın oluşması söz konusu olabilir. Aşağıdaki basit diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini uygulamak mide bağırsak sisteminde gaz oluşumunu ve buna bağlı sıkıntıları azaltacaktır.

Yerken ve içerken hava yutarsınız. Sinirli olduğunuzda da fark etmeden hava yutabilirsiniz. Bu hava sindirim sisteminizin alt kısmına doğru gaz oluşmak üzere ilerler. Ancak gaz en aşağı bağırsak segmentinizde ince bağırsağınızda sindirilmemiş karbonhidratları kalın bağırsağınızdaki bakteriler fermente etmeye başladıklarında oluşmaktadır. Ne yazık ki meyve sebze taneli hububat ve baklagiller fasulye ve bezelyeler gibi sağlıklı besinler çoğu zaman en fazla rahatsızlık veren besinlerdir.

Nedeni bu besinlerin çok fazla lif içermesidir. Lifin sindirim kanalınızı iyi çalıştırmak kan şekerini ve kolesterolü düzenlemek kalp krizine ve diğer kalp problemlerine engel olmak gibi birçok yararları mevcuttur ancak gaz oluşumuna da katkıda bulunurlar. Örneğin Metamucil ve Fiberall gibi psilyum içeren lifli katkı maddeleri özellikle gıdalarınıza çok hızlı bir biçimde ilave edilirse kolaylıkla böyle sorunlara neden olabilmektedir.

Mide, üşütmesi veya gıda zehirlenmesinde olduğu gibi bazı akut hastalıklarda aşırı gaz meydana gelebilir. Divertikülit ibs veya ülseratif kolit ya da Crohn hastalığı gibi enflamatuar bağırsak hastalığının olduğu daha ciddi kronik durumlardaki bir kaç belirtiden biri de gaz olabilmektedir.

Antibiyotik kullanımı bağırsaklarınızdaki normal bakteri florasını bozduğundan gaz oluşumunda bir rol oynayabilir. Laksatiflerin aşırı kullanımı veya kabızlık yapıcı ilaçlar da soruna katkıda bulunabilir.

Gaz ve şişkinlik esasen sütlü gıdaları yedikten sonra meydana geliyorsa vücudunuz süt ürünlerindeki şekeri laktoz yakamamaktadır. insanların çoğu 6 yaşından sonra laktozu yeteri kadar işleyememektedir ve bazı yeni doğan bebeklerde bile laktoza karşı aşırı duyarlılık söz konusudur. Özellikle buğdayda ve bazı diğer hububatlarda bulunan glutende olduğu gibi diğer gıdalara aşırı duyarlılık da gaz diyare ve hatta kilo kaybına da neden olabilir.

Sisteminizin bazı şekersiz gıdalar sakızlar ve şekerlerde bulunan sorbitol ve mannitol gibi suni tatlandırıcıları tolere edememesi de mümkündür.

Aslında sağlıklı insanların yarısından fazlasında bu tatlandırıcıları kullandıklarında gaz ve diyare meydana gelmektedir Bağırsak gazına ya da kabızlık veya diyareye neden olan her şey gaz sancılarına da neden olabilir. Keskin ve batıcı olarak hissedilen bu ağrılar genellikle bağırsaklarınızda gaz biriktiği ve bunları dışarı çıkaramadığınız zaman meydana gelmektedir. Gaz ağrıları genellikle şiddetli olup kısa sürelidir. Gaz ortadan kalktığında ağrınız da çoğu zaman kaybolur.

Aşağıdaki önerilerden bir veya daha fazlası aşırı gaza engel olabilir Size en çok dokunan yiyecekleri belirlemeye ve bunlardan kaçınmaya özen gösterin Birçok insan için rahatsız edici besinler arasında fasulye bezelye mercimek lahana turp soğan brokoli brüksel lahanası karnabahar lahana turşusu kayısı muz erik ve erik suyu üzüm tam tahıllı buğday ekmeği kepekli tahıllar veya kekler gevrek halkalar acılı yemekler bira soda maden suyu gibi diğer karbonatlı içecekler süt krema dondurma ve buzlu süt bulunmaktadır.

Yağlı yiyecekleri ve kızartmaları azaltmaya çalışın. Çoğu zaman şişkinlik yağlı yiyecekler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yağ midenin boşalmasını geciktirmekte ve dolgunluk hissini arttırmaktadır.

Bir süre lif yönünden zengin gıdaları azaltın. Haftalar sonra yiyeceklerinize yavaş yavaş bunları eklemeye başlayın Lif desteği için bir şey kullanıyorsanız ilk başladığınız miktara dönmeye ve dozu yavaş yavaş arttırmaya çalışın. Lifli katkılar alıyorsanız her gün en az 8 ila10 bardak arasında su içtiğinizden emin olun.

Süt ürünlerinin kullanımını azaltın. Süt yerine düşük laktoz içeren yoğurt gibi gıdaları deneyin. Laktozun sindirilmesine yardımcı olan Lactaid veya Dairy Ease gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Bir seferde süt ürünlerinden az miktarda kullanmak veya diğer yiyeceklerle birlikte tüketmek sindirimlerini kolaylaştırabilmektedir. Ancak bazı durumlarda süt ürünlerini tamamen kesmeniz gerekebilir.

Reçeteye tabi olmayan sindirim ilaçlarını deneyin. Ürettiği gazı azaltmak amacıyla liften zengin gıdalara Beano gibi ürünleri ilave edin. Beano’ nun etkili olması için yemeğinizin ilk lokması ile birlikte almanız gerekmektedir en iyi sonucu bağırsaklarınızda hiç gaz olmadığı zaman vermektedir.

Daha ufak öğünler yiyin. iki veya üç büyük öğün yerine gün içinde sık sık ama daha ufak porsiyonlarda yemek yiyin Yavaş yiyin yemeğinizi iyice çiğneyin ve yutmayın. Yavaşlamakta güçlük çekiyorsanız her lokmadan sonra çatalınızı masaya bırakın.

Endişeli ve telaşlıysanız ya da aceleniz varsa yemek yemeyin. Daha rahat zamanlarda yemek yemeğe çalışın. Stresli iken yemek yemek sindirimi etkilemektedir.

Asidofil kapsülleri veya likitlerini kullanın. Eğer belirtileriniz antibiyotik kullanımına bağlı ise asidofil kapsülleri veya sıvısı sizin için yararlı olabilir. Bu destek tedavileri antibiyotiklerin tahrip ettiği yararlı bağırsak bakterilerinin geri getirilmesinde yardımcı olabilir. Doğal gıda ürünlerini satan dükkânlarda ve bazı eczane ya da bakkallarda bunları bulabilirsiniz.

Bir bardak nane çayı içmeyi deneyin. Nane yağının içinde bulunan mentolün sindirim kanalınızdaki düz adale kaslarında spazm çözücü etkisi olabilir. ılık bir nane çayı içmenin gaz ve spazm çözücü etkisi ile rahatlama sağlayabildiğini görebilirsiniz. Diğer yandan nane mide ekşimesi ve asit geri kaçışında size faydalı olabilir

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …