Ana Sayfa / Sanatçı Biyografileri / Aylin Aslım Hayatı

Aylin Aslım Hayatı

Aylin Aslım Hayatı

Müzisyen, şarkıcı. Farklı soundları kullanmasındaki başarısı, elektronik müziği geniş kitlelere sevdirmesi nedeniyle Türkiyenin en popüler alternatif müzisyenlerinden biridir. zaman içinde olgunlaşan müzikal stili, rock ve progressive altyapıları kullanmasıyla dikkat çekmiştir. Aslım, sayısız soundtrack albümde kendi şarkılarıyla yer almış, sesini Gelgit isimli albümündeki Senin Gibi ve Zor Günler adlı iki şarkısıyla duyurmuştur. 1976 yılında Almanyadaki Lich adında küçük bir kasabada dünyaya geldi

Beşiktaş atatürk Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra müzik tutkusu ağır bastı. Kariyerine bu şekilde yön vermek isteyen Aslımın sahneyle buluştuğu ilk tarih 1994tü. istanbulun çeşitli klüplerinde özellikle seslendirdiği coverlarla dikkat çeken müzisyen, 1996da beş kızdan oluşan zeytin isimli rock grubunda yer aldı.

1998 yılında Roxy Müzik Günlerinde 2.lik ödülü kazandıktan sonra aynı yıl Süpersonik adlı grubu kuran Aslım, alışılmadık Elektronik altyapılı parçalardan oluşan repertuarıyla büyük ilgi gördü. 1999da yine Roxy Müzik Günlerinden elinde bir ödülle döndü, bu kez Jüri Özel Ödülünün sahibiydi.

2000 yılında Power Recordsla yaptığı anlaşma sonrasında Gelgit adlı albümünü hayranlarıyla buluşturan Aslım, albümden çıkan Senin Gibi ve Zor Günler isimli 2 singlela sesini geniş kitlelere duyurdu.

Aynı yıl müzikal direktörlüğünü de yaptığı H2000 isimli organizasyonda, Bush, Chumbawamba, GusGus, Lamb ve Jay Jay Johanson gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle aynı sahneyi paylaştı. Daha sonra sırasıyla Creamfieds ve Rockistanbul gibi büyük müzik festivallerinde dinleyicisiyle buluşan sanatçı, Tindersticks, HIM, Placebo, Macy Gray ve Queen Adreena gibi önemli müzisyenlerin konserlerinin açılışlarında sahne aldı. 2003 yılındaysa Mor ve Ötesi, Athena, Bülent Ortaçgil , Vega, Feridun Düzağaç, Bulutsuzluk Özlemi ve Koray Candemirle birlikte Savaşa Hiç Gerek Yok isimli single çalışmasını yaptı.

Aslım 2003 yılında ilk albümü Gelgitteki elektronik şarkıları Sütlü adını verdiği proje dahilinde rock versiyonlarıyla yeniden yorumladı. Yunanlı pop müzik sanatçısı Teresa, Aslımın Senin Gibi isimli 45liğini Yunanca seslendirdi. Murathan Munganın sözlerini yazdığı şarkıların farklı müzisyenlerce yeniden yorumlandığı Söz Vermiş Şarkılar adlı albüm projesinde sanatçı Kimdi Giden Kimdi Kalan isimli şarkıyı seslendirdi

2004 yılında ayrıca DJ Mert Yücelle birlikte yaptıkları Dreamer adlı ingilizce single ingilterede Baroque Records UK tarafından yayınlandı. Dreamer büyük başarı kazanarak, ingilterede Balance Chart UKde 3 numaraya, Amerikada Balance Chart USAde 1 numaraya kadar yükseldi. Aslım, ünlü yönetmen Fatih Akının Duvara Karşı filminin soundtrackinde, Senin Gibi adlı şarkısıyla da yer aldı.

2005 yılı sanatçıyı müzikal anlamda farklı bir yöne götürdü. Zira ikinci stüdyo albümü Gülyabani elektronik değil sert ve progressive rock soundları içeriyordu. 5 yıl aradan sonra hayranlarıyla buluşan albüm yeni soundlarıyla büyük ilgi gördü. Aslım aynı yıl teomanın yönetmen koltuğuna oturduğu ilk filmi Balans ve Manevra filminde rol aldı ve filmin Pasaj Müzik tarafından yayınlanan soundtrackinde Bazı Yalanlar isimli şarkıyı yorumladı.

Sanatçının ortak çalışma yaptığı isimlerden biri de Nejat Yavaşoğullarıydı. Bulutsuzluk Özleminin Felluce-Bağdat adlı single albümünde Bağdat Kafe adlı şarkıda Yavaşoğullarıyla düet yapan Aslım, Kutluğ Atamanın yönetmenliğini yaptığı iki Genç Kız isimli filmin soundtrackinde Keşke adlı şarkısıyla yer aldı.

aylin aslım 2007 yılında Rock Sınıfı isimli projede yer alan sanatçılardan biriydi. Rock Sınıfı, istanbul Kültür sanat Vakfının yanı sıra işadamı ibrahim Betilin de desteklediği ve müziğin içine matematik, coğrafya, tarih ve sosyal bilgiler ekleyerek çocukların müzik ile öğrenmesini amaçlayan bir projeydi. Nejat Yavaşoğulları, Özge Fışkın, Tolga Futacı, Can Karadoğan, Cenk Yüksel, Tuğçe Özkara, Replikas ve Cahit Berkayın da yer aldığı bu eğitici albüme, Aslım, madde isimli şarkıyla destek oldu

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Kimdir Ayten Gökçer Kimdir, 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi …