Ayaklarda Su Toplamasının Nedeni ve Tedavisi

Ayaklarda Su Toplamasının Nedeni ve Tedavisi

Ayaklarda Su Toplamasının Nedeni ve Tedavisi Ayaklarda su toplamasının nedeni şayet tahriş olmasıyla ilgiliyse birkaç günde kendiliğinden geçer. Ancak geçmiyorsa doktora görünmek gerekmektedir. Su toplamasının nedeni uygun olmayan ayakkabı veya ayakların devamlı olarak ayakkabıların içinde kalması olabilir.

Ayaklarda Su Toplamasının Nedeni ve Tedavisi

Ayaklarda toplanan suyun torbası patlatılarak suyun çıkması sağlanır, sonrasında da nemlendirici ayak kremleri kullanılarak iyileşme sürecine bırakılır. Ayaklardaki bazı su kabarcıkları ayakkabı kaynaklı olmayabilir. Bu tür su kabarcıkları ayakta bulunan mantarlardan da meydana gelebilmektedir. mantar kaynaklı su toplanmasının tedavi süreci ayakkabıdan kaynaklanan su toplanmalarından daha uzun tedavi sürecine sahiptir. Ayaklarda oluşan su kabarcıkları ve mantarlar için farklı ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Ayakta su toplayan bölgedeki su kabarcığı küçükse patlatılmasına gerek yoktur. Fakat su kabarcığı büyümüş durumdaysa hissedilen ağrının geçirilmesi amacıyla steril olarak suyun dışarı çıkarılması uygun olur. Yukarıda da dediğimiz gibi ayaklarda toplanan su kabarcıkları tahrişe bağlıysa nemlendirici kremler, bakteri kaynaklı su kabarcıkları ise ağız yolu ile alınan antibiyotik ve ayak derisine direkt uygulanan antibiyotikler ile edilmektedir. Ayakta toplanan su kabarcıkları uzun müddet geçmiyor ise bakteri kaynaklıdır ve ciddi sorunlar meydana getirebilir. Vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.

Ayaklarda Su Toplanmaması İçin Ne Yapılmalı

Öncelikle alınacak ayakkabıların iyi seçilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte giyilen çorapların da önemi büyüktür. Ayak terlemesinin önüne geçebilmek için özellikle pamuklu veya daha özel terletmeyen çoraplar tercih edilmelidir. Meydana gelen su kabarcığının ileride nasır haline dönüşmemesi için uzun süreli yürüyüşlerden de imtina etmek gerekir. Su kabarcıklarının tedavisinde kullanılan nemlendirici kremler ayaklarda nasır oluşmasının önüne geçmektedir.

Şayet sürekli ayakkabılarınız ayağınızda kalıyor ya da gün boyu ayağınızdan çıkarmıyorsanız, ayağınızı sıkan veya vuran topuklu ayakkabıları giymemeniz önemlidir. İlk defa giydiğiniz ve ayağınızda su toplanmasına neden olan ayakkabılar ikinci gün kesinlikle giyilmemelidir. Ayaklarımız bedenimizin bütün yükünü taşıyan en önemli organlarımızdır. Bundan dolayı da banyodan sonra ayaklara uygulanacak nemlendirici özelliğe sahip kremler, hem nasır oluşumunu hem de oluşabilecek ayak rahatsızlıklarını önlemektedir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …