Atmosfer Ve Özelikleri

Atmosfer Ve Özelikleri

dünyayı çepeçevre saran ve içinde çeşitli gazların bulunduğu tabakaya denir atmosferde %78 azot %21 oksijen %1 su buharı karbondioksit vb. gazlar vardır atmosferin faydaları güneşten gelen zararlı ışınları süzer meteorların dünyamıza düşmesini büyük oranda engeller canlılar için gerekli gazları bulundurur

iklim olayları meydana gelir dünyamızın aşırı ısınmasını ve soğumasını engeller güneş ışınlarını dağıtır. böylece gölgede kalan yerlerin de aydınlanmasını sağlar.

dünya ile birlikte dönerek sürtünmeden doğacak yanmayı engeller atmosferin katmanları troposfer kalınlığı ekvatorda fazla kutuplarda azdır. bunun sebepleri sıcaklığın etkisiyle ekvatorda yükselici, kutuplarda alçalıcı hava hareketlerinin olmasıdır.

yerçekiminin kutuplarda daha fazla olmasıdır çizgisel hız ve savrulmanın ekvatorda daha fazla olması özellikleri atmosferde bulunan gazların %75 i ve su buharının tamamı bu katmandadır yoğunluğu en fazla olan katmandır yeryüzünü etkileyen bütün iklim olayları bu katmanda görülür troposfer daha çok yerden yansıyan ışınlarla alttan itibaren ısındığı için yükseldikçe sıcaklık azalır.

yatay yönde de ekvatordan kutuplara doğru sıcaklık azalır. sebebi dünyanın şeklinden dolayı güneş ışınlarının düşme açısının küçülmesidir.

stratosfer iklim olayları görülmez. sıcaklık değişimi yok gibidir ozonosfer güneşten gelen morötesi ultraviyole ışınlar tarafından oksijen moleküllerinin o3 e dönüştürülmesiyle oluşur.

güneşten gelen zararlı ışınları tutar, soğumayı önler kemosfer az miktarda zararlı ışın tutulur.gazların iyonlaşmaya başladığı yerdir iyonosfer radyo dalgalarını en iyi yansıtan tabakadır ekzosfer atmosferin en dış sınırıdır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …