Arda Turan Hayatı

Arda Turan Hayatı? Arda Turan Kimdir?

Arda Turan Hayatı? 30 ocak 1987 tarihinde Türkiye’nin İstanbul şehrinde yer alan Fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir. Profesyonel bir futbolcu olan arda turan, 1.77m boyundadır ve faal futbol kariyeri süresince formasını giydiği birçok kulüpte değişik mevkilerde mücadele etmiştir. Asıl alanı kanatlar olan Arda Turan, Türkiye futbol tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı sporcusu olarak kabul edilmektedir.

Profesyonel Futbol Kariyerine Türkiye’de Başlayan Arda Turan Hayatı

1999 ile 2000 yıllarında Altıntepsi Makelspor ve 2000 ile 2005 yılları arasında da Galatasaray kulüplerinin altyapılarında forma mücadelesi vermiştir. Başarılı bir altyapı sürecini geride bırakan Arda Turan, 2004 yılında profesyonel olmuştur. İlk profesyonel sözleşmesini altyapısında da mücadele etmiş olduğu Galatasaray SK ile yapan Arda Turan, burada kendisini geliştirme imkanı da bulmuştur. 2004 yılında Galatasaray SK kadrosunda yer almaya başlayan Arda Turan, 2006 yılında tecrübe kazanması sebebiyle Türkiye Süper Ligi ekiplerinden Manisaspor’a kiralanmıştır. manisa ekibinde yarım sezon forma mücadelesi veren Arda Turan, bu kısa dönemde kendisine verilen görevleri sahada içinde titizlikle yerine getirmeye çalışmış ve Galatasaray yönetiminin de takdirini toplamıştır. Manisaspor forması giydiği 6 aylık dönemde toplam 15 Süper Lig müsabakasına çıkan Arda Turan, bu müsabakalarda rakip filelere 2 de gol bırakmıştır.

2006 yılının mayıs ayı itibariyle Manisaspor ile olan kiralık sözleşmesi sona eren Arda Turan, Galatasaray’a geri dönmüştür. Bu tarih sonrasında Galatasaray SK forması giymeye başlayan Arda Turan, kısa sürede kulübün vazgeçilmezlerinden birine dönüşmüştür. 2004 ile 2011 yılları arasında Galatasaray SK kadrosunda yer alan Arda Turan, bu 7 yıllık dönemde aktif olarak sadece 5 sezon forma mücadelesi vermiştir. 2006 ile 2011 yılları arasında olan bu dönemde Galatasaray SK forması ile toplam 130 Türkiye Süper Ligi müsabakasına çıkan Arda Turan, bu müsabakalarda rakip filelere 29 gol bırakmıştır.

Galatasaray SK Forması Giydiği Dönemde Arda Turan

Ciddi Anlamda Psikolojik Sorunlarla ve Sakatlıklarla Boğuşan arda turan 2011 yılında kulüpten ayrılması gerektiğini fark etmiştir. Bunun üzerine Atletico Madrid tarafından yapılan 12M€’luk transfer teklifini kabul eden Galatasaray oyuncunun satışına yeşil ışık yakmıştır. Sahip olduğu potansiyele Türkiye şartlarında tam anlamıyla ulaşamamış olan Arda Turan, İspanyol ekibinde ilk zamanlardan itibaren kısa sürede kulübe adapte olmayı başarınca sıra dışı bir performans ortaya çıkmıştır. Atletico Madrid forması giydiği dönemde top kaptırmaya ve neredeyse hatalı pası bulunmayan Arda Turan, kısa sürede takımı için kilit rol oynamaya başlamıştır. Pozisyon bilgisini de geliştiren Arda Turan, Madrid ekibinin en büyük yıldızlarından biri olmayı başarmıştır. 2011 yılında transfer olduğu Atletico Madrid ile 4 sezon geçiren Arda Turan, burada La Liga, İspanya Kral Kupası zaferleri elde etmiştir.

Ayrıca kıtasal bazda da UEFA avrupa Ligi ve UEFA Süper Kupası kaldıran Arda Turan, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de final oynama başarısı göstermiştir. 4 yıl kaldığı Madrid’de toplam 127 İspanya La Liga müsabakasına çıkan Arda Turan, bu müsabakalarda rakip filelere 13 gol bırakmıştır. 2015 yılının temmuz ayında FC Barcelona ile anlaşmaya varan Arda Turan, burada 5 yıllık bir sözleşmeye imza atmıştır. FC Barcelona Arda Turan, transferi için ilk etapta 34M€’luk bir ödeme yapmıştır. Ancak transferin maliyeti 5 yıllık zaman dilimi içersinde Arda ve Barcelona’nın göstereceği performansa göre 41M€’ya kadar ulaşabilecektir.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …