Apse Nedir

Apse Nedir

Apseler iki türlüdür Sıcak apse, soğuk apse Sıcak apse Bu tip Apsede ateş yükselir, ağrı, zonklama olur. Bu tür apse her zaman bir veya birkaç mikroptan dolayıdır, yani sebep mikroorganizmadır. Sıcak Apsenin dört ana belirtisi sıcaklık, kırmızılık, ağrı ve şişkinliktir Latince Calor, Rubor, Dolor, Tumor. Apsenin, çevresi sert, ortası ise oynak ve yumuşaktır

bir doku içinde iltihap oluşmak çıban irin yapıcı özellikteki mikropların vücudun bir dokusunda yerleşerek, orada, içinde cerahat dolu bir boşluk yapması. apse, iltihabın bir çeşidi olup, özelliği, dokunun eriyip içini cerahatın doldurmasıdır. Bazan da bir yaralanma, bir damarın bağlanması veya tıkanması sonucu ölü bir tabaka teşekkül eder ve buraya mikroorganizmaların yerleşmesi ile irin dolu bir boşluk meydana gelebilir.

Soğuk apse verem hastalığında görülen bir apse türüdür. Öyle ki el şişkinlik üzerine konulunca sıcaklık alınamaz ve basmakla ağrı uyandırılamaz. Daha doğru su sıcak Apsedeki kati iltihap belirtileri yoktur. Fakat şişlik açılırsa, sıcak apsedeki, gibi bir apse muhteviyatının olduğu görülür.

Soğuk apsenin iki özelliği vardır içinde irin yapıcı mikroplar ve irinleşme yoktur. Apse muhteviyatını harab olmuş doku materyali meydana getirir.

Apsenin, menşei ile görüldüğü yer arasında her zaman doğrudan bir münasebet yoktur. Mesela bel omurlarının soğuk apsesi omurga veremi, pott hastalığı kasıkta bir apse ile kendini belli edebilir.

Sıcak Apselerin tedavisi, cerrahi müdahale iledir. Bu tedavi, apse yerinin açılması, irinin boşaltılması ve antibiyotikli merhemler ile muamele ve ilave olarak uygun Antibiyotiklerin verilmesidir.

Soğuk Apselerde ise verem ilaçları kullanılır. Bazan mesela böbrek vereminde olayın yayılmasını önlemek için cerrahi işlem yapılabilir

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …