Apartman Nedir

Apartman Nedir? Apartman Ne Demek?

Apartman Nedir? Birkaç katlı ve her katında bir veya birkaç daire bulunan yapı Çok katlı, birden fazla aileyi barındıran bina Dilimize Fransızca Appartementtan geçen bu kelime, bu dilde ve ingilizcede bir evin birkaç odadan müteşekkil, meskene müsait kısmı anlamındadır.

Apartman Nedir? Apartman Ne Demek?

Ancak bu manada Türkçede, apartman dairesi olarak isimlendirilirken, apartman, çok katlı ve birden fazla aileyi barındıran binaya verilen isimdir. Çok katlı apartman tipi binaların ortaya çıkması, şehirleşmenin yoğunlaşması ile başlar. Ülkemizde ve avrupada yer darlığı ve arsa fiatlarının yüksek olduğu şehir merkezlerinde, apartman önceden beri görülmekteydi. Ancak, bugün bir mesken topluluğu ortaya getirmesi yönünden olduğu gibi, inşaat malzemesi ve ısı tasarrufu sağlaması sebebiyle şehrin dış bölgelerinde de rastlanmaktadır.

Memleketimizde apartman tipi binaları n hemen hemen hepsi betonarme olarak yapılmaktadır. Tercih sebebi ucuz olmasıdır. Belediyeler sınırları dahilinde yapılacak apartmanları proje safhasından itibaren denetledikleri gibi, sığınak, araba parkı, ısı tecridi ve asansör gibi konularda uyulması mecburi olan şartları da koyabilmektedir.

Bir apartman apartman daireleri yanında, kapıcı ve kalorifer dairesi ile sığınak ve garajdan ibarettir. Bazı apartmanlarda sakinlerin beraber kullandıkları mescit, çamaşırhane ve teras gibi kısımlar da bulunabilir.

Apartman dairesinde, yaşamada en çok zorluk çeken çocuklar olmaktadır. Bunlar dört duvar arasına sıkışıp kalmaktadırlar. Bunu önlemek için bazı apartmanlarda, çocukların ortak oynayabilecekleri çocuk odası da planlanmaktadır.

Apartman Dairesi Ne Demek?

Fransızca ” l’ Appartement”tan dilimize geçmiş olan apartman sözcüğünün türkçe karşılığı, çok katlı, birden fazla aileyi barındıran bina anlamındadır.

Apartman dairesi, bir bina içinde birkaç oda ile mutfak ve banyodan meydana gelen, bir kişi veya bir ailenin oturabileceği büyüklükte dairedir. Dairelerin metrekareye göre iç dizaynları değişiklik gösterir. 4+1,3+1,2+1,1+1 gibi büyüklükler mevcuttur. Apartman dairesi seçerken ara daire, orta daire, köşe daire gibi seçeneklerde devreye girmektedir.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …