Antikor Nedir

Antikor Nedir

Antikor Ne Demektir? Antikor Nedir Kısaca? Antikor Hakkında? Antikor Ne Demek? Antikor Nedir? Antikor Hakkında Kısaca?

Antikor Ne Demek, Antikor Hastalığa neden olan etkenleri zararsız duruma getirmek için vücudun çıkardığı maddeye Antikor denir Vücuda giren yabancı maddelere karşı vücudun meydana getirdiği savunma maddeleri. Toksin mikropların salgıladığı zehirler , Mikrop veya herhangi bir yabancı madde vücuda girdiğinde, vücut otomatik olarak bu maddeleri yok etmek için koruyucu maddeler imal eder. işte bunlara Antikor, denir

Vücut için yabancı olan ve antikor yapımına sebeb olan maddelere de Antijen denir Antikorla olan savunma, Akyuvar hücrelerinin yaptığı hücresel savunmaya benzemez. Her antikor spesifiktir yani, toksin mikrop veya maddeye karşı özel olarak imal edilir ve ona etkilidir. Antikorların bir kısmı mikrobu çökeltir, bazıları birbirine yapıştırarak etkisizleştirir, bir kısmı ise eritir. Toksinlere yapılan Antikorlara ise Antitoksin denir. Antikorları esas olarak Plazma hücreleri denilen bir çeşit akyuvar grubu imal eder.

Vücuda aşı yolu ile zayıflatılmış veya öldürülmüş mikrop verilirse, vücut bu mikropların maddelerine karşı antikor yaparak o mikrobun hastalandırıcı olanına karşı da mukavemet kazanmış olur. Bu duruma bağışıklık denir. Bağışıklığı sağlayan, antikorlardır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …