Antibiyotik Zararları

Antibiyotik Zararları

antibiyotik, Otuz yıldır, doktorların gözde ilacı olan antibiyotikler eski güçlerini yitirmeye başlamıştır. Pek çok hastalığa karşı etkin artık bakterileri eskisi gibi kolayca yok etmektedir. Çünkü bakteriler, doktorların bu çok etkili silahına karşı kendi savunma sistemini kurmuştur.

Sorun öylesine büyük bir önem kazanınki pek çok ülke önde gelen uzmanlarını seferber ederek bu duruma bir çözüm aramaya koyulmuştur. Fransız ulusal sağlık ve tıbbi araştırma enstitüsü labo ratuarlarını bu tür çatışmalara açmış, öte yandan ilaç sanayii de bu seferberliğe bir milyon franklık bir yardımla katılmıştır.

Bu arada patisteki sainte anne hastanesinde geçen bir olayı da gözle önüne sermek yerinde olur. Martine adındaki 25 yaşındaki bir kadın, hamileliğinin 3 üncü ayında geçirdiği bir beyin kanaması nedeni ile ameliyat ta alınmış ve başarılı bir biçimde ameliyat edilmiştir.

Hasta ameliyat sonrasında aniden ateşlenmiştir. Kendisi ne yüksek dozlarda antibiyotik verildiği halde hiçbir sonuç alınamamış ve ateş düşürülememiştir. Günümüzde çok başarılı geçen ameliyatlardan sonra da hi hastaların yüzde onu, antibiyotiklere karşı direnç gösteren bir enfeksiyona uğramaktadır.

Bu tür yüz olaydan biri de ölümle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden antibiyotiklere karşı direnç gösteren bu enfeksiyon hastanelerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Antibiyotiklere duyulan güvenin sarsılması, bu ilaçları, birkaç kez ölüme yol açması ile başlamıştır. Nitekim antibiyotikler
alerjik şok sonucu, çok seyrekte olsa ölüme neden ola­bilmektedir.

Ancak antiboyotiklerin en büyük sakıncası dozunun gide rek artırılması zorunluğudur.Örneğin bazı hastalıkları yenmek için gerekli olan doz, üç katı, beş katı, hatta elli kat artmıştır. Yine diğer bazı hastalık larda ise antibiyotikler artık tedavi için yetersiz kalmakta ise hastanın antibiyotik dozajı oldukça fazla olmuş ve gereken il giyi bir
ambulansla hastaneye başvurması .gerekmektedir. Gi derken de bir bileğinden bir kumaş parçası ile sıkılmalıdır.

Bu durumu doktorlar alkoliklerle esrarkeşlerin durumu na benzetmektedir. Sarhoş olmak için alınması gereken miktar daima artmak tadır. Bu bir kısır döngüdür. Alınan antibiyotiğin dozu artırıl dıkça bakterilerin direnci. de artmaktadır. Antibiyotikler otuz yıldır en gözde ilaç olarak kullanılmaktadır. Ne var ki eskiden bu ilaç sadece çok ciddi durum larda kullanılırken, şimdi gerekli gereksiz her zaman alınma ya başlanmıştır.

Bugün de 2000 kadar ilacın içinde antibiyotik vardır. Antibiyotiklerin kullanılması kısıtlandığı takdirde faydalı bakterilerin oluşması ve organizmanın gerekli dengesinin ye niden sağlanması mümkündür.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …