Ankara Keçisi Nedir

Ankara Keçisi Nedir

Uzun, ince, kıvrımlı ve ipek gibi parlak tüylü bir keçi ırkı. Eski çağlarda steplerde yaşamış bir yabanî keçiden meydana gelmiştir.Yalnız tiftiği için yetiştirilen ve Ankara bölgesinin çok uygun iklim ve tabiat şartlan içinde birçok değişmelerden sonra bugünkü ırklarını kazanan bu keçiler, 1838 yılına kadar yalnız Ankara bölgesinde yetiştirilirdi. Bu tarihten sonra ingilizler tarafından Güney Afrika`daki Kap sömürgesinde, Türkiyeden damızlık götürülmek suretiyle yetiştirilmeye başlanmış daha sonra Amerika ve Avustralya`da da yetiştirilmiştir.

Tiftik keçisi olarak da bilinen Ankara keçisi, 13. yüzyılda Orta Asya’dan Anadolu’ya göçen Türkler tarafından, Hazar Denizi’nin doğusundan getirilmiştir. iç Anadolu’nun iklim özelliklerine adapte olmuş ve zamanla Ankara’ya özgü bir hayvan olmuştur. Ankara Keçisi Ankara’nın bütün ilçelerinde yetiştirilmekle beraber, en çok ürün alman ilçeler Ayaş, Beypazarı, Güdül ve Nallıhan’dır. Türkiye haricinde Güney Afrika, Birleşik Devletler, Kanada, Yeni Zelanda, Rusya, Arjantin ve Brezilya’da yetiştirilmektedir.

Ankara ilindeki Tiftik keçisi sayısı 1970’lerdeki sayılarının onda birinin altındadır ve günümüzde koruma amaçlı olarak bunların yetiştiricilerine ücret verilmektedir.

Tüyünün tiftik olmasından dolayı, tekstilde oldukça fazla kullanılmaktadır. Peruk ve Oyuncak yapımında da kullanılır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …