Alzheimer Hakkında Bilgi

Alzheimer Hakkında Bilgi

Bütün dünyada çoğu kültürde bilgelik, yaşlanmanın olumlu yanı sayılır. Gençler güzel olabilirler, ama yaşlılar bilgedir ve yıllar içinde kazandıkları deneyimlerin toplumda değeri vardır.Alzheimer hastalığı, düşünce süreçlerini darmadağın edip, onlar zihinsel karmaşa ve engellenmişlik denizinde yelkensiz bırakan, düşkünleştirici bir beyin bozukluğudur. Tüm dünyada demansa yakalanmış 18 milyon kişi vardır ve sayısız akraba ve dost büyük anne-babalarını, anne-babalarını veya eşlerini bu hastalığın pençesinde kıvranırken izlemek zorunda kalır.

Alzheimer hastalığı için henüz bir kesin bir sağaltım bulunamamış olmakla birlikte, bu durumun ilerleyişini yavaşlatmaya yardımcı bazı tedaviler vardır. Bugün artık hastalığın ileri biçimlerinde gündelik yaşam etkinlikleriyle bağlantılı işlevleri daha iyiye götüren ve bakım ve gözetim gereksinimini azaltan yeni bir tedavi bile var. Oysa hala daha Alzheimer hastalığı yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak göz ardı ediliyor ve tutulanlar bakım veya tedavi masrafları açısından ihmal ediliyor. Ayrıca, yaşlı insanların yanı sıra, ender olsa da genç ve orta yaşlı insanların da hastalığa tutulabileceği gerçeği de görmezden geliniyor.

Bu, etik olarak kabul edilemez olmanın yanı sıra, Avrupa’da ve bütün dünyada nüfusun bütün olarak yaşlandığı göz önünde bulundurulursa, katlanılamaz bir tutumdur. Yaşlanmakta olan bu nüfusun bireylerinin Alzheimer hastalığıyla bakımevlerinde solup gitmelerine ve/veya aileleri ve dostları için parasal ve duygusal yük haline gelmelerine izin veremeyiz. Bu bölümde Alzheimer hastalığı hakkındaki bu bilgiler sizlerin hayatını kolaylaştırmak üzere hazırlandı.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …