Ana Sayfa / Sağlık Bilgisi / Alkol Nedir

Alkol Nedir

Alkol Nedir

alkol Ne Demek? Alkol Nedir Kısaca? Alkol Ne Demektir? Alkol Hakkında Bilgi? Alkolun Zararları? Alkol Zararı?

Alkol Nedir, alkolün çeşitli türleri vardır. parfüm, ispirto, boya ve diğer birçok maddenin içeriğinde alkol bulunur.

Ayrıca, sanayide birçok üretim aşamasında da alkol kullanılır içkilerde kullanılan etil alkoldür etanol Bu alkolün, saf hali renksizdir ve acı ve yakıcı bir tadı vardır. Etil alkol, arpa ve üzüm gibi tahıl ve meyvaların doğal yapısında bulunan şekerlerin fermantasyonundan elde edilir.

Geçmişte alkolün yaşam iksiri olduğuna ve yaşamı uzattığına inanılırdı. Ancak zaman geçtikçe bu inanışın doğru olmadığı kanıtlandı.

Alkol merkezi Sinir sistemini baskılayarak sakinleştirir ve bilinç durumunu da değiştirir. Çok fazla içildiğinde alkol öldücü bir zehir olabilir. Alkol, bir gram yağın içerdiği kaloriden biraz daha az kalori içerdiğinden teknik olarak bir besin maddesidir.

Ne yazıkki milyonlarca insan aşırı miktarlarda alkol tüketmektedir.lnsanların büyük çoğunluğu genç yaştan başlayarak alkol kullanmaktadır. Bu insanların bir bölümünün alkolizm tedavisi görüyor olması da olayın acı tarafıdır Alkolizm önemli bir sosyal. ekonomik ve halk sağlığı sorunudur. Alkol nedeniyle oluşan üretim kaybı ve Sağlık harcamaları milyarlarca lira tutmaktadır. Kazalara bağlı ölümlerin,intiharların ve cinayetlerin yarısından fazlası ve trafik kazalarına bağlı ölümlerin yarısından biraz daha azı alkolle ilişkilidir. alkole bağlı iş kazaları, yaralanma ve hastalıklar nedeniyle oluşan iş günü kayıpları, mali kayıpların doğrudan görünmeyen bölümüdür.

Alkol Tanımı Nedir

Alkol kelimesinin Türk dil kurumu (TDK) sözlüğündeki anlamlarını aşağıda verelim;

1.) (isim, kimya) bira, şarap vb. sıvıların veya pancar, patates nişastasının şekere dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan glikoz çözeltilerin mayalaşmış özlerinin damıtılmasıyla elde edilen, kokulu, uçucu, yanıcı, renksiz sıvı, ispirto, etanol, etil alkol

2.) Her türlü alkollü içki

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir