Aliço Hayatı

Aliço Hayatı

Aliço Hayatı? Aliço Hayatı Kısaca? Aliço Hayatı Özet? Aliço Hayatı Özeti? Aliço Hayatı Hakkında? Aliço Hayatı Kısa?

Aliço, Kırkpınar başpehlivanlarından. 1844 yılında Bulgaristanda, Plevne’den güneybatıdaki Orhaneline giden yol üzerinde bulunan Ozikoviça köyünde doğdu. Pomak asıllıdır. Güreşe Deliormanda başladı. 1864 yılında Kırkpınarda güreşirken yakın köylüsü olup kendisinden önce Sultan Abdülaziz tarafından saraya alınmış olan Kavasoğlu ibrahim Pehlivanın aracılığı ile saraya girdi. Padişaha bağlılığı ve iyi hizmeti dolayısıyla sarayda şamdancıbaşılığa kadar yükseldi.

Kavasoğlundan sonra saray başpehlivanı oldu. Yirmi yedi yıl üst üste Karkpınar başpehlivanlığını kazanarak bu alanda kırılması güç bir rekorun sahibi oldu. Bilhassa elense ve tırpanlarıyla meşhurdur. Gayet kuvvetli bir pehlivan olup, sekiz saat güreş etse yorulmak nedir bilmezdi.

Aliço, Sultan Abdülazizin padişahlıktan indirilişine kadar 30 Mayıs 1876 sarayda kaldı. Sultanın ölümünden sonra saraydan ayrıldı. Yaşlılık günlerini Malkara köyünde bekçilik yaparak geçirdi. 56 yaşında iken kendi yetiştirmesi olan Adalı Halilin meydan okumasını kabul etti. Kendisinden 25 yaş daha küçük bulunan çırağını Geliboluda bir düğün güreşinde yarım saat içinde yendi. Bu arada birçok güreşçi yetiştiren Aliço 1922 de ipsalada vefat etti.

Aliço, 190 cm boyunda 120-130 kilo ağırlığında, kolları kalın ve göğsü geniş bir pehlivandı. Gerek güreş meydanlarında ve gerekse meydan dışı hayatında mertliğin, doğru sözlülüğün, cesaretin ve yiğitliğin bütün özelliklerini taşımış ve göstermiş olmasından dolayı Rumelide adeta efsaneleşmiştir.

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı? Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …