Alet Nedir

Alet Nedir? Alet Ne Demek? Alet Nedir Kısaca?

Alet Nedir? Alet, çekiç, makas, bıçak, pense, tornavida, testere, ile  bir işi yapmayı kolaylaştıran her türlü eşyadır. Bir çekiç de alettir otomobil de. Alet Bir el işini yada mekanik bir işi yapmak için yapılmış özel nesne Bilimadamları eskiden sadece insanların alet, kullanabildiklerini düşünüyorlardı. Ancak sonradan anlaşıldı ki pek çok hayvan da işlerini görecek eşyalardan faydalanabiliyor.günümüzde çeşit çeşit aletler vardır bunlara göre bir çok örnek vardır.

Bir Çok Alet Çeşiti Vardır Çetiştleride Şunlardır

Yıldız Anahtarlar, Yıldız Anahtar Takımları, Kombine Anahtarlar, Kombine Anahtar Takımları, Yarım Ay Çakma Ve Rekor Anahtarlar, Kovan Anahtarları, Bijon Anahtarları, Lokmalar, Cırcır Kollar, Lokma Takımları, Tork Anahtarları, Kurbağacık Anahtarlar, Stilson Anahtarlar, Maşalı Boru Anahtarları, Fort Pense, Ayarlı Penseler, Zincirli Boru Anahtarları, Yankeskiler, Kargaburunlar, Tepe ve Mafsallı Keskiler, Kerpetenler, Penseler, Segman Penseleri, Tornavida Takımları, Düz Tornavidalar, Yıldız Tornavidalar, Lokma Uçlu Tornavidalar, Torks Tornavidalar.

Cırcırlı Tornavidalar, Mıknatıslı Spiraller, Çekiçler, Baltalar, Keskiler, Zımbalar, Keski ve Zımba Takımları, Levyeler, Kaportacı Makasları, Tenekeci Makasları, Kuyumcu Makasları, Demir Makasları, Çok Amaçlı Makaslar, Koyun Kırpma Makasları, Kablo Makasları, Pala Testereler, El Testereleri, Testere Lamaları ve Kıl Testere Yedekleri, Testere Kolları, Vantuzlar, Cam Elmasları, Cam Penseleri, Daire Cam Kesme, İşkenceler, Standart Çektirmeler, Üç Ayaklı Çektirmeler, Rotil Çektirmeler, Amortisör ve Sübap Çektirmeler,

Çektirme Pensleri ve Çeneleri, Tezgah ve Boru Mengeneleri, Maket Bıçakları ve Yedek Ağızlar, Yağ Filtre Anahtarları, Takım Çantaları, Organizerler, Tezgahlar, Servis Masaları ve Panolar, Dolaplar, Takım Arabaları, Alet Askıları ve Deri Kemerler, Iskarpela ve Eğe Takımları, Allen Anahtar Takımları, Perçin Tabanacaları ve Yağdanlıklar, Kablo Sıyırıcılar, Gres Pompaları, Silikon Tabancaları, Silikon, Epoksi ve Sosis Tabancaları, Gres ve Yağ Pompaları, Huniler ve Ölçü Kapları, Çanak ve Daire Tel Fırçalar, Rende ve Düz Tabanlar, Çakma Rakam ve Harfler, Telekom ve PC Tamir Ekipmanları, Hobby Ev Tipi Setler ve Oto Setleri vs. bu kategoride bulabilirsiniz.

Alet ve Makina Nedir?

Alet, bir iş yapmaya yarayan faydalı bir araçtır. insan, aleti, bir rendeyi, çalıştıran harekete getiren kuvvettir. Ama, bu bir aletten faydalanılarak bütüniyle insan çalışmasının yerini alan aletlere makina denir. Örnek olarak rendeyi alalım, Rende tahtayı düzeltip perdahlayan bir alettir. Burada, insan, kuvvet rende ise alettir. Ama rende makinası, tahtaları perdahlarken insan kuvvetinin yerini alır; hem alet, hem de işleten kuvvet olur

Hepimiz, çok defa merakımızı uyandıran, ilgimizi çeken bir sürü alet kullanılır, evde, fabrikalarda, her yerde onları işlerken görürüz. Ama çok defa, sadece neye yaradıklarını değil, isimlerini bile bilemeyiz. Şimdi her ikisini de açıklayalım.

İnsan Elinin Aldığı Durumların Birer Benzeri Aletler

El, alete ilk örnek olmuştur. Belli başlı aletler ona benzetilerek yapılmıştır. Bunlar elin yetersiz olduğu işlerde kullanılırlar. Gerçekten, çeşitli işlerde kullanılan aletler insan elinin değişik durumların birer benzeridirler.

Yakalamaya, küçük şeyleri sıkıştırmaya yarayan pensenin ağzı, bu şey elle tutulduğunda, parmakların alacağı durum göz önünde bulundurularak yapılmıştır.

Ekskavatörün tırnaklı kepçe’si, elin sıvı(su) veya toz halinde gelmiş (kum, toprak) cisimleri tutmak için aldığı durumun aynıdır.

Çeşitli Alet Örnekleri Nelerdir?

Önce de söylediğimiz gibi aletler, insanın bir iş yaparken kullandığı faydalı araçlardır. Böylece (tencere, çatal, kaşık, bıçak gibi) yemek pişirmek ve yemek için kullanılan mutfak edevatı, (kazma, tırmık, çapa gibi) bahçe ve (rende, eğe, raspa, testere gibi) marangoz aletler,yle kullanılacakları işe göre yapılmışş daha başka faydalı araçlar da vardır.

Burada hepsini sıralamak çok yer alır, zira sayıları pek fazladır. Bunun için sadece klasik aletlerden, yani kesmek, delmek, birleştirmek, perdahlamak, ölçmek, kontrol etmek gibi insanın temel işleri yaparken kullandığı aletlerden, söz edeceğiz. Bunlar, maden ve tahte işlerinde gerekli olan, makinistin, elektrikçinin, su tesisatçısının, genellikle teknisyenlerin kullandıkları aletlerdir.

Sözlükte “Alet” Ne Demek

1-) Bir el işini ya da mekanik bir ısı gerçekleştirmek için özel olarak yapılmış nesne; hoş görülmeyen bir işe yardımcı ya da aracı olmayı kabul eden kimse, maşa.
2-) Bir sanatı yapmaya, uygulamaya yarayan özel araç, aygıt.
3-) Bir makineyi oluşturan ve işlemesine yardım eden parçalardan her biri.

Alet Nedir Cümle içinde Kullanımı

Alet işler, el övünür.
– Atasözü

Alet Kelimesinin ingilizcesi

  • adj. instrumental, gadgety
    n. tool, appliance, instrument, device, apparatus, implement, jigger, organ, vessel

Köken: Arapça

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …