Alçı Nedir

Alçı Nedir

Alçı Ne Demektir? Alçı Nedir Kısaca? Alçı Hakkında Bilgi? Alçı Nedir? Alçı Ne Demek? Alçı Hakkında Kısaca Bilgi?

Alçı Ne Demek, Alçı taşının pişirilip toz durumuna getirilmesinden elde edilerek yapılarda, sanatta, mimarlıkta ve dişçilikte kullanılan madde Kalsiyum sülfat hemihidrat CaSO4.1/2 H2O bileşiği olan ve ıslatılıp kurutulduğunda sertleşerek çabucak donan, beyaz renkli ince toz. Alçı, Alçı taşı denilen kalsiyum sülfat dihidratın CaSO4 2H2O öğütülüp 190 °C de Suyunun % 75′ çıkıncaya kadar ısıtılmasıyla elde edilir. Toz halinde olan alçı Su ile pasta haline getirildiğinde bir kaç Dakika içinde sertleşir. Karışım yaklaşık 100 kg alçı 19 kg sudan meydana gelimelidir

Suyun fazlası gözenekli, azı da kırılgan bir yapı meydana getirir. Alçıya donmayı gecikritici madde eklendiğinde kaba veya ince sıva adını alır. Alçıya, alçı taşından sıva ve çimento yapmak üzere ilk defa Paris yakınlarında kullanılmış olmasından dolayı Paris sıvası adı da verilir.

Alçı 18. yüzyılda pişmiş Toprak kapların yapımında kalıp olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise tavan süsleme işlerinde ve tıpda kırık ve çıkıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Alçı harcı Alçı, tebeşir tozu ve beyazlatıcı maddenin tutkalla karıştırılmasıyla elde edilen beyaz, akışkan bir kaplama malzemesi. Oymalı Mobilyaların ahşap ve taş yüzeylerin boyanmaya hazır hale getirilmesinde kullanılır.

Alçı işi Mimarlıkta yapının dışında veya içinde uygulanan ince alçı işçiliği. Alçı işinde kullanılan malzemenin bileşiminde genellikle alçı taşı, kireç ve ince kum bulunmaktadır. Bunların miktarları uygulanan metoda göre değişmektedir. Bunlar süsleme işlerinde ve boyanabilir düzgün yüzeyler eldesinde kullanılmaktadır.

Alçı işinin en güzel örneklerini ispanyada islam eserlerinin iç ve dış süslemelerinde ve 19. yüzyılda ingilterede yapılan binaların dış süslemelerinde görmek mümkündür.

Alçı taşı Jips olarak da bilinir, kalsiyum sülfat dihidrat Ca SO4 . 2 H2O yapısındadır. Kristalleri iyi gelişmiş 2 sertlikteki jips türüne selenit, lifli parlak türüne ise atlas taşı denir. Jips deniz Tuzundan çökelmiş veya anhidritinin yüzey veya yeraltı sularınca hidratlaşması sonucunda oluşmuştur.

Jips ham olarak gübre, Kağıt ve dokuma malzemelerinde dolgu maddesi portland çimentosu üretiminde geciktirici olarak kullanılır. Kavrularak alçı, mermer sıvası ve çimento gibi malzemelerin yapımında kullanılır.

Jips üreticisi ülkeler ABD, Kanada, Fransa, italya, Sovyetler Birliği ve ingilteredir. Türkiyenin pek çok bölgesinde jips yataklarına rastlanmaktadır. Başlıca jips yatakları Ankaranın Şereflikoçhisar, Beypazarı, Ayaş ilçelerinde Niğdenin Ulukışla, Balıkesirin Susurluk, Eskişehirin Sivrihisar, Denizlinin Honaz ve Erzurumun Aşkale ilçelerinde bulunmaktadır

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …