Akciğerin Görevleri Nelerdir

Akciğerin Görevleri Nelerdir

Akciğer, insan vücudunda bulunan temel solunum yapma organıdır. Göğüs kafesimizin içinde; fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi sağ akciğer ve sol akciğer olarak ikiye ayrılırlar. İnsan vücudunun sağ tarafındaki akciğer, sol tarafındaki akciğerden daha ağırdır. İki akciğerin üzeri de ”plevra” denilen bir zarla örtülüdür. Akciğerlerin kendi yapıları içerisinde de bölümleri vardır. Bu bölümlere ”lob” adı verilmektedir. Sağ akciğer 3, sol akciğer 2 loba ayrılmıştır. Bu loblar da yine kendi aralarında bölüm bölüm ayrılmışlardır. Bu lobların bölümlerinin her birine de ”segment” denir. Fotoğrafta görmüş olduğunuz sağ ve sol akciğerin arasındaki boşluğa ise ”mediastinum” adı verilir. Bu bölümde kalp, yemek borusu, nefes borusu, büyük ve önemli damarlar bulunur. Akciğerlerin içerisindeki havayı taşıyan yollara ise ”bronş” denir. Sağ ana bronş sola göre daha geniş yapıya sahiptir. Bronşler sürekli ikiye bölünme suretiyle dal şeklinde bölünürler ve bu bölünmelere ”bronşiol” denir. Bu bronşiollerin çevreleri ”alveol” denen hava kesecikleriyle kaplıdır. Akciğerin içindeki havayla kan arasındaki değişim devir daimi bu alveoller vasıtasıyla gerçekleşir.

solunumu nasıl gerçekleştirir
Akciğerin solunum işlevini gerçekleştirmesi kandaki karbondioksidi toplayıp atmak, bunun yerine temiz oksijeni koyması esasına dayanır. İçerisinde fazlasıyla oksijen olan hücreler vücuda gönderilir, vücudu dolaşıp gelene kadar o hücre zaten karbondioksitle dolmuş olur. Son olarak akciğere gelen hücreler temizlenip tekrar oksijen dolu bir şekilde vücuda yayılır. Bu işlem ömrümüzün son anına kadar devam edecektir. Akciğere bu görevinde yardımcı olan yegane organ ise kalptir. Kirli kan kalpte toplanır, oradan da akciğerlere aktarılır. Akciğerlerdeki alveoller yardımıyla solunum esnasında alınan oksijenle bu pis kan temizlenerek damarlar yardımıyla kalbe tekrar geri gönderilir. Kalp de bu temiz kanı yine damarlar yoluyla bütün vücuda pompalar. Bu üçlü koalisyon her daim devam eder.

Akciğerin görevleri nelerdir

Akciğerin ilk ve asli görevi solunum esnasında kana oksijen vererek kandaki karbondioksiti dışarı atmaktır.

Vücudumuzdaki kan, akciğerlerde soğuduğu için akciğerlerin bir görevi de böylelikle vücut ısısını ayarlayabilmektir.

Akciğerler bu vücut ısısını ayarladıktan sonra dahi bu ısının sabit değerlerde kalabilmesi için yapılacak kontrolden sorumludur.

İnsan nefes alıp verirken nefesini verdiğinde vücuttaki buhar ve karbondioksiti akciğerler vasıtasıyla dışarı atmak zorundadır.

Nefes alış verişlerini bir salise bile aksatmadan düzgün olarak yapmak akciğerlerin görevidir. Çünkü insan vücudunda ekstradan oksijen depolamak gibi bir durum söz konusu değildir.

Akciğerlerdeki bronşların görevi ise nefes alış verişlerde havadaki toz ya da mikropları, bu hava alveollere ulaştırılmadan önce temizlemektir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …