Aids Korunmak

Aids Korunmak

Şüphesiz cinsel birleşmeden kaçınmak Aids virüsünün bu yolla size bulaşmasını engelleyecektir Fakat çoğu insan hayatlarında seksüel davranışlardan bir ölçüde olsa kaçınmak yerine bunu farklı kişilerle farklı yollarla denemeye devam etmektedir ve ne yazık ki günümüzde bu seçimi yapmış insanların bir çoğu sabah bir Aids hastası olarak uyanmıştır. Seksüel birleşmeye girdiğiniz her kişi daha büyük bir risktir.Çünkü her yeni partner Aids virüsüyle enfekte olma ihtimalini arttırmaktadır.Bu kendi hayatınızla rus ruleti oynamak gibidir

Latex prezervatifler Aids virüsünün meydana getirdiği enfeksiyonlara karşı korunmanın en etkin yoludur Çünkü prezervatifler virüsün bir kişiden diğerine geçmesini engelleyecek fiziksel bariyer görevi yaparlar.Bu nedenle, Aids veya herhangi bir zührevi hastalığa yakalanma riskini azaltmak için prezervatif kullanılması gerekmektedir.

Kişiler hangi seksüel aktivitenin ne kadar riskli olduğunu öğrenerek, seksüel davranışlarını değiştirebilir ve böylece Aids’e yakalanma riskinide azaltabilirler. Aids bulaşma riski açısından az riskli diyebileceğimiz bir çok seksüel davranış olduğu bilinmektedir.Fakatprezervatifsiz seksüel birleşme içeren aktivitelerin sonucunda kolayca Aids bulaşabileceği unutulmamalıdır.

Aids, konusunda hepimizin üstüne düşen görev yalnızca kendimizi korumak değil, aynı zamanda diğer insanlara da Hiv virüsünden korunma yollarını anlatmaktır.

Cinsel yolla bulaşan bu hastalıktan kaçınmanın en güvenilir yolu korunmasız cinsel ilişkiye girmemek ve tek eşliliği tercih etmektir Koruyucu kılıf (kaput, kondom, prezervatif) her cinsel ilişkide ve doğru olarak kullanılmalıdır Kan ve kan ürünlerinin, doku ve organ nakillilerinin kontrolü sağlık kurumlarınca yapılmaktadır. Bunun dışında delici ve kesici aletlerin (enjektör, iğne,vs.) paylaşılmaması gerekmektedir.

Hiv, pozitif kadına gebe kalmaması tavsiye edilmelidir. Eğer gebe kalmışsa riskleri anlatılmalı, bebeği doğurmakta ısrarlı ise ilaç tedavisine başlanarak risk en aza indirilmeye çalışmalıdır.

Güvenli kan elde etmek için Güvenli Kan bağışçılarına ihtiyaç duyulmaktadır ki hastalığın 6-12 haftalık Pencere döneminin olması sebebiyle kişi/kişilerin riskli davranışta bulunması sonucu az da olsa kan ile bulaşma söz konusu olduğundan dolayı böyle davranışlarda bulunan kişilerin kan bağışlamaması en yakın Aids Danışma hattına başvurmaları gerekmektedir.

Hiv, taşıyıp taşımadığından emin olmadığınız kişilerle gireceğimiz her türlü cinsel ilişkide mutlaka koruyucu yöntem olarak kondom kullanılması gerekmektedir.

Kan ürünlerinin mutlaka gerekli testlerden geçirilmiş olduğundan emin olmak gerekir Berberde tıraş olurken kendimiz için yeni bir jilet kullanıldığından emin olunmalı.Kuaförlerdeki Manikür ve pedikür aletlerinin dezenfekte edilmiş olmasına dikkat edilmeli

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …