Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Türü Volkanik Ağrı Dağı Selçuklular döneminde Eğri Dağ resmi adıyla Büyük Ağrı Dağı, Türkiyenin en yüksek dağıdır. Dorukları karla kaplı volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı Türkiyenin doğu ucunda Ağrı ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dağ iranın 16 km batısında ve Ermenistanın 32 km güneyindedir

Ağrı dağı 5165 metrelik rakımıyla Anadolu Yarımadasının en yüksek doruğudur. 4000 metreye kadar bazaıt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır. Doğu yüzünde Serdarbulak yaylası ve 3896 m. yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır.

Bir inanışa göre Eski Ahitteki Tekvin babında Nuhun gemisi nin karaya oturduğu dağ bu dağdır. Fakat Kuranı Kerimde Nuhun gemisinin Cudiye oturduğu belirtilmektedir 1950li yıllarda havadan çekilen fotoğraflardaki gemiye benzeyen şekiller Nuhun gemisinin bulunduğu yönünde yorumlandı ancak daha sonra bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Türkiyenin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufan dan sonra Nuhun gemisi ne ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır. Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağının farklı dillerde birçok ismi vardır. Başlıcaları Ararat Kuh – i Nuh Cebel ül Haris tir.

Marco Polonun hiçbir zaman çıkılamayacak dediği dağa ilk tırmanış kayıtlara göre 9 Ekim 1829da Prof. Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirildi. ilk kış solo tırmanışı ise 21 Şubat 1970te Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirildi. 1980li yıllarda binlerce dağcı Ağrı Dağını ziyaret etti. Ağrıya tırmanış 1990 yılında yasaklandı. 1998de Dağcılık Federasyonunun bir grup dağcıya izin vermesiyle bu yasak kaldırıldı

Doruğunun yüksekliği 5 165 m
Enlem 39° 42 0 Kuzey
Boylam 44° 17 0 Doğu
Yeri Ağrı Türkiye
Sıradağlar Kafkaslar

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı, Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …