Ağız Yolu ile Alınan ilaçlar

Ağız Yolu ile Alınan ilaçlar

Bir hap tip 2 diyabette nasıl faydalı olabilir Daha kısa süre önce, günlük insülin enjeksiyonları tip 2 diyabet tedavisinde tek seçenek idi. Günümüzde ise, kan şekeri diyet ve egzersiz yoluyla kontrol altına alınamayan tip 2 diyabet hastaları için daha fazla alternatif bulunmaktadır. Tip 2 diyabeti olan pek çok insan kan şekerini kontrol altında tutmada çeşitli şekillerde fayda sağlaması için oral ilaçlar kullanmaktadır.Tip 2 diyabette kullanılan bazı oral diyabet ilaçları pankreasın insülin salgılamasını sağlamakta veya karaciğerinizdeki şeker üretimini azaltmaktadır.

Tiazolidindionlar gibi ilaç türlerine insülin duyarlaştırıcıları denmektedir. Bunların hedefi insülin direncidir ve vücuda kendi doğal insülinini daha etkin şekilde kullanmasında yardım eder.

Ağızdan alınan diyabet ilaçlarının çeşitli sınıflara ayrılan pek çok türü vardır. Aşağıdaki bilgiler ilaçları sınıf adlarıyla bölümlere ayırmakta ve nasıl çalıştıklarını açıklamaktadır

Tiazolidindionlar (TZD’ler) insülin Duyarlaştırıcıları
TZD’ler belli hücrelerin merkezlerindeki özel bir “reseptör bölgeyi” hedef alır. Hücrelerin insülin direncini azaltır ve daha fazla şekerin girmesine izin verir. Hücreye daha fazla şeker girdikçe, kandaki şeker ve insülin düzeyleri düşmeye başlar. Bunun sonucunda kan şekeri düzeyleri düşer.

Sülfonilüreler
Pankreasın daha fazla insülin salgılamasını sağlayarak kan şekeri düzeyini düşürür.

Diğer insülin Salgılattırıcıları (Secretagog’lar)
Pankreasın daha fazla insülin salgılamasını sağlarlar (Meglitinide, d-phenylalanine türevleri).

Biguanidler
Öncelikle karaciğer tarafından şeker üretimini azaltır.

Alfa-Glukozidaz Inhibitörleri
Gıdaların şekere dönüşümünü yavaşlatarak şekerin vücuda daha yavaş girmesini sağlar.

iki ya da daha fazla diyabet hapının alınması
Eğer bir hap tek başına kan şekerinizi kontrol altında tutmuyorsa, doktorunuz iki ilaç almanızı tavsiye edebilir, bunları ayrı ayrı veya tek bir hap olarak almanızı önerebilir. Bir kişinin 2 veya hatta 3 ilaç alması alışılmadık bir durum değildir. Bunun anlamı, bir ilaç kombinasyonu kan şekerinizi kontrol altına alabilir ve diyabetle mücadelenizde size yardımcı olabilir.

Kombine ilaçlar
Kombine ilaçlar iki farklı ilacı tek bir hap içinde birleştirir. Bu ilaçlar birden fazla ilaç alması gereken insanlar için kolaylık amacıyla sunulmaktadır. Aşağıda ilaçlar sınıf adlarıyla tarif edilmekte ve nasıl çalıştıkları izah edilmektedir

Tiazolidindion ve Biguanid
Tiazolidindionler (TZD’ler) insülin duyarlaştırıcılarıdır. TZD’ler belli hücrelerin merkezlerindeki özel bir “reseptör bölgeyi” hedef alır. Hücrelerin insülin direncini azaltır ve daha fazla şekerin girmesine izin verir. Hücreye daha fazla şeker girdikçe, kandaki şeker ve insülin düzeyleri düşmeye başlar. Bunun sonucunda kan şekeri düzeyleri düşer.

Sülfonilüre ve Biguanid
Sülfonilüreler pankreasın daha fazla insülin salgılamasını sağlayarak kan şekeri düzeyini düşürür.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …