Ağız Kokusunu Önlemek

Ağız Kokusunu Önlemek

Sarımsak veya soğan gibi sebzelerinyenmesinden sonra oluşan koku. Sürekli ve rahatsız edici kötü bir koku. Nedenler Ağız kokusunun veya başka birdeyimle, nefesin kötü kokmasının başlıca nedenleriniöncelikle bilmek gerekir Bunlar, ağız boşluğundaki,burundaki veya sinüslerdeki(sinüzit), akciğerlerdeki veya sindirimsistemindeki hastalıklardır.Sinüzit hastalıklarında süt ve sütürünlerinden uzak durulmalı ve balgam söktürücü özellikleri nedeniyle,zencefil, tarçın, hardal, okaliptüs, anason, ısırganotu, rezeneve kekik kullanımına öncelik tanınmalıdır

Göğüs boşluğundaki organların kronikenfeksiyonlarının tedavisi uzman hekimlerebırakılmalıdır! Ama yine de, sigarabırakılmalı ve bolca havuç, brokoli, ıspanak ve portakalgibi(turunçgiller) bolca Betakarotin ve C vitamini içeren besinlertüketilmelidir.

Mide ülseri ve örneğinkabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları danefesin kötü kokmasına yol açabilir. Nane şekeri ve çikletlerle bukötü koku örtülebilir, ama doğru olan, nedenin ortadankaldırılmasıdır. Özellikle kabızlık, tamtahıl ekmeği, sebze, meyve keten tohumu ve bol sıvıtüketilerek kontrol altına alınabilir.

Yoğun ağız temizliği ve beslenmealışkanlıklarında yapılan olumludeğişikliklere karşın ağız kokusunun önünegeçilemediği durumlarda, bir uzman doktora veya diş hekiminebaşvurulmalıdır.

Ağız kokusuna göre hastalık teşhisi

Nefes kokusubazen hastalıkların doktor tarafından teşhis edilebilmesineyardımcı olabilir

Şekerkomasına yakınlaşmış bir hastanın nefesi “aseton”kokar.
Bir idrarzehirlenmesi, nefesin “amonyak” kokmasına yol açar.
Karaciğeryetmezliğinde ise hastanın nefesi “balık” kokar.

Ama ağızkokusunun genellikle oluştuğu bölge ağızboşluğudur Çürük dişler veya bir apse, diş taşı,hasta ve iltihaplı dişeti veya diş aralarındaki besinartıklarının mayalanması.

Kendinize yardımcı olabilirsiniz
Bolca yiyin
Tam tahıl ürünleri, zencefil, tarçın, hardal ve turp.
Az yiyin
Şeker ve şekerli besinler.
Uzak durun
Sarımsak, soğan, alkol, sigara.
Şifalı bitkiler

Çay reçetesi
30g anason, 20g adaçayı ve 20g kekikkarışımı ile, haşlama demleme yöntemiylehazırlanmış çayın (bir bardak suya bir tatlıkaşığı bitki karışımı) ilk yudumunu ağzınızdabir süre dolaştırdıktan sonra, kalan çayı yudumlayarak için.Günde birkaç bardak çay içilebilir.

Anason tohumu çiğnenebilir veya bir elma yenebilir.
iltihabı önleyici bir biberiyenane eşitkarışımı çayı ile yapılan gargaralar daetkilidir. Çay reçetesi Birtatlı kaşığı biberiye ve bir tatlıkaşığı nane, iki su bardağı dolusu kaynarderecede sıcak suyla haşlanır ve 10 dakika demlendikten sonrasüzülür. Soğuduktan sonra, içine bir tatlı kaşığıdolusu mirra tentürü eklenir ve bir şişeye aktarılır. Günboyunca ağız bu suyla iyice çalkalanır ve tükürülür. Kullanımdanönce şişe iyice çalkalanmalıdır.

Kakule tohumu çiğnenebilir.Sindirim sisteminden kaynaklananağız kokusuna karşı, nane ve kimyon çaylarıyararlı olacaktır.

Mide asidi az olan kişilerin nefeslerigenellikle kötü kokar. Bu durumda, mide asidinin arttırılmasınaçalışılmalıdır. Süt içilmemeli, ama yoğurt veportakal (turunçgiller) tüketilmelidir. Ayrıca, yemeklerden yarımsaat sonra birkaç kimyon tanesi uzun uzun çiğnenmelidir.

Önlemalarak sağlıklı kalın
Her şeyden önce ağıztemizliğine özen gösterilmelidir. Her yemekten sonra dişler iyicefırçalanmalı, diş aralarında kalan yemekartıkları ise, birkaç günde bir “diş ipi” ile temizlenmelidir.

Eğer sorun, solunum sisteminden veya sindirimsisteminden kaynaklanıyorsa, uzman hekimlerin tavsiyelerineuyulmalıdır.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …