Ağaçkakan Nedir

Ağaçkakan Nedir? Ağaçkakan Hakkında Bilgi?

Ağaçkakan Nedir? Agaçkakangiller Picidae. Yaşadığı yerler Kutuplar, Avustralya, Madagaskar ve Okyanustaki bir kaç ada hariç, dünyanın her yerinde yaşar. Özellikleri Boyu cinsine göre 9 ila 50 cm arasında değişir. Çeşitleri Yeş il, Küçük alaca, Orta alaca, Büyük alaca, Kara, Cüce, Döner boyun meşhurları olup, 200den fazla türü vardır.

Ağaçkakan Nedir? Ağaçkakan Ne Demek?

Ağaçkakangiller ailesinden, ağaçların kabuklarını gagalıyarak altlarında gizlenmiş tırtıl ve böceklerle beslenen, sivri gagalı hoş renkli kuşların genel adı. Ayakları dörder parmaklıdır. ikisi öne ikisi arkaya yönelmiştir. Keskin ve çengelli tırnaklarıyla ağaç gövdelerine sımsıkı tutunur. Dik ve sivri tüylerden meydana gelen, kıvrılmayan güçlü kuyruğunu da destek olarak kullanır. Kısa sıçramalarla ve hızla ağaç gövdelerine tırmanırlar.

renkleri çeşitli olup, boyları cinslerine göre 9 ile 50 cm arasında değişir. Çok ürkek olduklarından tenha orman, park ve bahçeleri tercih ederler. Çoğunlukla ağaçlarda gagaları ile oydukları yuvalarda barınırlar.

Ağaçkakanların boyun kasları çok gelişmiştir. Beyinleri, güçlü kafatası kemikleriyle örtüldüğünden, gagalarıyla yaptıkları darbe sarsıntılarından korunurlar. Uzun, sert ve kuvvetli gagalarını bir keski iskarpela gibi kullanarak, ağaç kabuklarını didiklerler. Kabukların altında yaşayan tırtıl ve böcekleri bulup yerler. Ağaçkakanların, dili uzun ve solucana benzer olup, hızla, gaga ucundan daha uzağa uzanabilir. dilin dibi, ileri gidip gelebilen kıkırdaklı bir kısma bağlıdır

Bunun sayesinde dil rahatça ileri uzanıp çekilebilir. Ucu yapışkan ve kancalı olan dili ile, tırtıl ve böcekleri zıpkınlayarak kabuk altındaki galerilerinden çekip alırlar. Bazı çeşitlerinin dil ucunda ince, sert, dikencikler de vardır.

Ağaçkakan, gagasıyla ağaç gövdesine belli aralıklarla vurur. Yansıyan sesleri değerlendirerek kabuğun hangi noktasında tırtıl bulunduğunu keşfeder. Böylece boşuna delme zahmetinde bulunmaz. Ağaçkakanların kabuk altlarındaki böcekleri görmeden yerlerini kesin olarak tespit edebilmeleri merak konusudur.

Eşleşme devrelerinde kuru ağaç dallarını gagalayarak çıkardıkları tik-taklarla karşı cinslerini çağırırlar. Dişileri, 2-3 adet beyaz yumurta yumurtlarlar. Eşler, 16-18 gün kadar sırayla kuluçkaya yatar. Yavruların bakımıyla daha çok erkek Ağaçkakan ilgilenir.

ağaçlara zarar veren tırtıl, böcek ve kurtçukları yedikleri için çok faydalı olan bu hayvanlar, ilkbaharda yeşeren ağaçların kabuklarını odun kısımlarına kadar çember şeklinde didiklerler. Bu da ağaçların kurumasına sebep olduğundan, bahçıvanlar tarafından kovalanırlar. Bu kuşların bir de ceviz, badem gibi sert kabuklu ve iri taneli meyveleri ağaçların, kabuk çatlaklarına sıkıştırıp sonra da içlerini yemek gibi adetleri de vardır.

Ağaçkakan’ın En Meşhur Türü Nedir?

Ağaçkakanların en meşhur ve en güzel türü olan yeşil ağaçkakan, Anadolu ve iranda yaşamaktadır. Yeşil rengin hakim olduğu tüyleri, parlak ve çok güzeldir. Boyları 30 cm kadar olup, başlıca besinleri

karıncadır. Yaban arılarının balını yemeyi de çok severler. 6-7 yumurta yumurtlarlar. Erkek ve dişi sırayla 16-18 gün kadar kuluçkaya yatar.

Ağaçkakanlarda Avlanma ve Beslenme

Ağaçkakanlarda avlanma alışkanlığı mevcuttur. Besinlerinin arasında tırtıllar ve böcekler bulunmaktadır. Ağaç köklerini gagaları ile delerek, tırtılları yuvalarından çıkarır ve bunlarla beslenir. Aynı zamanda zeminde bulunan böcekler ile de beslenir. Bunların haricinde bitki yaprakları, küçük meyveler ve sebzeler ile de beslenebilir.

Ağaçkakanların Ömrü Ne Kadar?

Yaşadıkları coğrafyalarda gündüz avcıları oldukça fazla olduğundan, ağaçkakanlar saldırıya sıkça maruz kalır. Yırtıcı kuşların öncelikli hedefleri olan ağaçkakanlar, oldukça büyük tehdit altında yaşar ve sürekli olarak kaçış halinde olur. Ağaçkakan ömrü ortalama 4 yıldır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …