Advantan Krem

Advantan Krem

advantan krem Endikasyonlar Endogen egzema atopik dermatit, nörodermit, kontakt ekzeması, dejeneratif, dishidrotik, vulger ekzema, çocuklarda ekzema.

Kontrendikasyonlar
Tedavi alanında tuberkülotik veya luetik süreçler bulunduğunda virozlarda örnek vaccina, varicella, zoster kontrendikedir.

Uyarılar ve önlemler
Bakteriyel enfekte olmuş deri hastalıkları veya mantar enfeksiyonlarında, ayrıca spesifik bir tedavi gereklidir.

Eğer uzun süreli Advantan krem kullanımı deriyi fazla kurutursa, tedavi daha yüksek yağ oranına sahip pomat ya da yağlı pomat formuna çevrilmelidir. Yüze uygulamalarda advantanın göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Rosascea veya perioral dermatit varlığında advantan yüze uygulanmamalıdır.

Advantan ile geniş alanların tedavisinde deri yüzeyinin % 40-60’ı, kapalı pansuman tedavisinden sonra bile ne yetişkinlerde ne de çocuklarda adrenokortikal fonksiyon bozukluğu gözlenmemiştir. Buna rağmen geniş yüzeylerin tedavisinde kullanım süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Gebelik ve Laktasyon Advantan ile tedavinin klinik endikasyonu gebe ve süt veren kadınlarda dikkatle gözden geçirilip, yarar ve riskleri bakımından özenle tartılmalıdır. Özellikle yaygın alanlarda ya da uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır. Gebelik kategorisi Cdir.Yan etkiler
Çok nadir olgularda Advantan tedavisi altında kaşıntı, yanma, eritem ve vezikülasyon gibi lokal yan etkiler ortaya çıkabilir. Potent kortikoidler ile tedavi altında, deri incelmesi (atrofi), deri damarlarının genişlemesi teleanjiektazi, şerit oluşumu striae yada akneye benzer deri durumları oluşabilir. Klinik araştırmalar süresince, yetişkinlerde 12 hafta, çocuklarda 4 haftalık Advantan tedavisi altında, bu yan etkilerden hiçbiri ortaya çıkmamıştır. Diğer topikal kortikoidlerin kullanımında olduğu gibi, nadir olgularda aşağıdaki yan etkiler görülebilir: follikülit, kıllanmada artış hipertrikoz, perioral dermatit, bileşimde yer alan maddelerin birine karşı allerjik deri reaksiyonu.

Dozaj
Advantan hekim tarafından başka türlü önerilmemişse, günde bir kez ince bir tabaka halinde hastalıklı deriye sürülür. Kullanım süresi genel olarak yetişkinlerde 12 ve çocuklarda 4 haftayı aşmamalıdır. Aşırı dozaj Metilprednisolon aseponat ile yapılmış olan akut toksisite çalışmalarının sonuçlarına dayanarak deriden tek bir aşırı doz uygulaması absorbsiyona olanak veren şartların varlığında geniş bir yüzeye uygulama veya hatta tüm bir tüp içeriğinin yanlışlıkla oral alınması sonrasında akut bir entoksikasyon riski beklenmemektedir.

Kortikoid formülasyonların aşırı uzun ve yoğun tatbiki sonucu kutan atrofinin göstergesi olarak deri incelmesi, tele anjiektaziler ve striae özellikle intertriginöz ortaya çıkabilir. Topikal aşırı dozaj sonucu kutan atrofiye yönelik bu tür semptomlar ortaya çıktığında, tedavi kesilmelidir. Genel olarak semptomlar 10-14 gün içinde gerilerler.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …