Acth Nedir

Acth Nedir

Acth Nedir, Acth Ne Demektir, Böbrek üstü bezinin dış bölümünden bazı hormonların, salgılanmasını tenbih eden ve ön hipofizden salgılanan hormonun kısaltılmış adı. Aslı Adreno Cartico Tropic Hormondur veya kısaca Kortikotropin diye de adlandırılmıştır. Zaten ismi kendisini tarif etmekte olup Adrenal bezin-dış kısmını-tenbih eden-hormon kelimelerinin bir araya gelmesiyle hormonun adı konulmuştur. Stress gibi daha çok kortizon salgılaması icab eden hallerde, beyin hipofize Acth, salgılatır, bu da böbrek üstü bezini tenbih edip kortizon salgılamasını hızlandırır

Normal kimselerde bu mekanizma aşırı olmaz. Çünkü ihtiyaç tamam olunca, kanda seviyesi yükselen kortizon hipofizi Acth salgılamasını durdurması, yani ara vermesi istikametinde uyarır. Kortizon seviyesi lüzumlu kan seviyesinin altına düşünce bu defa hipofiz, beyin tarafından tekrar uyarılır ve Acth salgılanır. Bu mekanizma herhangi bir hastalık olmadığı müddetçe bu şekilde devam eder.

acur acır Cucumis flexuosus Alm. Anguriengurke, Fr. Concombre russe, ing. Jamaica Jerusalem cucumber. Familyası Kabakgiller Cucurbitaceae. Türkiyede yetiştiği yerler Batı ve Güneydoğu Anadoluda yetiştirilir.

Bir yıllık otsu ve sürünücü bir bitki. Çiçekleri sarı olan acır, diye de tanınan acur bitkisinin meyveleri hıyara benzer, fakat ondan daha sert, etli ve uzundur. Meyvesi silindirik, düz veya kıvrık olup, 4-8 cm çapında 30-50 cm uzunluğundadır. Olgunlukta 100 cmye ulaştığı olur. Meyvenin kabuğu beyazdan koyu yeşile kadar değişen renklerde olup üzeri hafif tüylü ve uzunlamasına çizgilidir.

Türkiyede Batı ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilen acur bitsininin, meyveleri tazeyken çiğ olarak yenilebildiği gibi yemeği de yapılır. Daha çok turşu yapımında kullanılır.

Kahramanmaraş bölgesinde, Tüylü acur ve Hıta acur olarak adlandırılan iki formu üretilmektedir. Kullanıldığı yerler Gençken salatalık gibi yenir. içi oyulup iplere asılmak suretiyle kurutulan meyvesinden dolma yapılır. Turşuluk olarak da tüketilir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …