Abdi ipekçi Hayatı

Abdi ipekçi Hayatı? Abdi ipekçi Kimdir?

Abdi ipekçi Hayatı? Abdi ipekçi gazeteci, yazar. 25 yıl Milliyet Gazetesi genel yayın müdürlüğünü, 20 yıl da başyazarlığını yapan ipekçi, 1 Şubat 1979 da, Mehmet Ali Ağca tarafından düzenlenen bir suikast sonucu hayatını kaybetmişti 9 Ağustos 1929 tarihinde istanbulda dünyaya gelen ipekçi, lise öğrenimini 1948de Galatasaray Lisesinde tamamlamasının ardından, bir süre istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam etti.

Abdi ipekçi Kimdir?

1943 – 1948 seneleri arasında, Kırmızı Beyaz ve Şut adlı spor dergilerinde yazı ve karikatürleri yayımlanan ipekçi, 1948 – 1949 da Yeni Sabah ve 1950 de de Yeni istanbul gazetelerinde muhabirlik ve yazı işleri sekreterliği görevlerini üstlendi. 1951 de istanbul Ekspres Gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yapan ve 1954 te genel yayın müdürülüğüne başladığı Milliyet Gazetesinde, 1959 da başyazar olan ipekçi, yazılarındaki demokratik üslubu, hak ve özgürlükleri savunan tavrı ve tarafsız gazetecilik ve habercilik ilkesi ile basında saygı duyulan bir kişi olarak görülmekteydi.

1959’da Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanlığı, 1960 ta da Basın Şeref Divanı Sekreterliği yapan ipekçi, 1961 – 1970 yılları arasında, TRT de açık oturum programları düzenledi. 1964 te, Uluslararası Basın Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen ve 1968 de de istanbul Üniversitesi iktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak ders veren ipekçi, daha sonra 1972 senesinde, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanı oldu.

1 Şubat 1979 tarihinde, Nişantaşında trafikte yavaşlayan arabasına yanaşan, adından Papa suikastiyle de sözettirmiş, Mehmet Ali Ağca tarafından öldürüldü.

Ölümünden sonra Milliyet Gazetesinin, Durum köşesinde yazdığı yazılardan bazıları bir kitapta toplanan ipekçi, Afrika 1955, ihtilalin içyüzü 1965, inönü Atatürkü Anlatıyor 1968, Liderler Diyor ki 1969, Dünyanın Dört Bucağından 1971 gibi bazı eserlerin altına da imza attı.

İlköğrenimini gördükten sonra Galatasaray Lisesini bitirdi. Sonra bir müddet Hukuk Fakültesine devam etti. Yeni Sabah, Yeni İstanbulve İstanbul Ekspres Gazetesi gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet Gazetesinin yazı işleri müdürü (1954), bir süre sonra da genel yayın müdürü oldu.

Yaşamı Boyunca Barışı Ve Düşünce Özgürlüğünü Savundu

Abdi ipekçi nedir11961 senesinden öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı genel sekreterliği gibi vazifelerde bulundu. Yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, düşünce özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savundu.

1970’li yıllardaki anarşi ve terörün önlenmesi için iktidarla muhalefet liderleri arasında da yapıcı bir diyalog kurulmasından yana olan, devlet yönetiminde partizanlığın ve duygusallığın yerini akılcı, çağdaş, ılımlı bir uygulamanın almasını isteyen İpekçi, 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka’daki evinin yakınlarında arabasında iken Mehmet Ali Ağca tarafından öldürüldü. Mehmet Ali Ağca’nın verdiği ifade de Abdi İpekçi’ye 5 – 6 el ateş ettiğini söylemiştir. Fakat olay yerinde 9 mermi ele geçirilmiştir. Bu da bir ikinci kişinin olduğunu göstermiştir. O daOral Çelik’tir. Oral Çelik ve Mehmet Şener suikastı beraber planlamış Mehmet Ali Ağca da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştır. Kaynak: Abdi ipekçi Hayatı

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı, Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 Ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …