Aba Nedir

Aba Nedir

Aba giyilerek ve bele kuşak bağlanarak yapılan bir tür güreş Yünden yapılan kaba ve dayanıklı kumaş. Bu kumaş, hırka, cübbe gibi üstlük ve terlik yapımında kullanılır. Bugün özellikle Doğu Anadoludaki bazı yörelerde çobanların giydiği üstlüğe de Aba denir

Yünden dokunan, sonra dövülerek veya tepilerek yapılan, kalın, kaba bir kumaş. Bugün memleketimizde pek rastlanmaz. Bazı yörelerimizde çobanlar tarafından giyilen yünün serilip dövülmesiyle yapılan kalın keçe ise kepenek yapımında kullanılır. Kepenek, sırtta taşınan, başlıklı, kalın, paltoya benzeyen kolsuz bir giyecektir. Soğuk ve yağmur geçirmediği ve Sıcak tuttuğu için çobanlar tarafından tercih edilir.

Eskiden Abadan cübbe, hırka, çakşır ve terlik gibi giyecek de yapılırdı. Bazı tarikatlarda sabır makamında olan dervişlere aba giydirilirdi. O tarikatın mensupları arasında aba giyen dervişin sırtına el ile vurulurdu. Onu her gördükleri yerde sırtına vururlar, o da hareketlere sabr ederek zamanla olgunlaşır, başına gelen çeşitli sıkıntılara katlanarak, sabrı ve razı olmayı öğrenirdi. Bunun için vur abalıya sözü meşhur olmuştur.

Aba, fereci sıkıntılardan kurtulmak için giyilir. Bu durum peygamberlerde de vardır Hazret-i ibrahim ateşe, hazret-i Yusuf da kuyuya atılırken gömlek giymişler ve sıkıntıdan kurtulmuşlardır. Buna aba yani fereci denmiştir.

Osmanlı toplumunda abayı yoksul halk tabakası ve medrese öğrencileri giydiğinden fakirliğin bir göstergesi olarak kabul edilirdi. 17. yüzyılda IV. Murat, abadan bir cepken giyerek saltanatı sırasında Abayı moda haline getirmişti. On dokuzuncu yüzyılda da Sadrazam Alemdar Mustafa Paşa, Sekban Ocağındaki askerlerin kıyafetlerini abadan yaptırdığı için, Abacılık giderek yaygınlaşmış ve zamanla istanbul da önemli bir zanaat haline gelmiştir

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …