Ana Sayfa / Genel Bilgiler / Yosun Tuzu Nedir Ne Demektir

Yosun Tuzu Nedir Ne Demektir

Yosun Tuzu Nedir Ne Demektir

yosun tuzu Nedir? Yosun Tuzu Ne Demektir? normal tuzun kalp damar sistemi başta olmak üzere, vücut sağlığına olumsuz etkilerinin keşfedilmesi, yosun tuzu gibi seçeneklerin sofralarda daha çok yer almasını sağladı. Geleneksel Uzak Doğu mutfağında yüzyıllardır kullanılan yosun tuzu, böyece Uzak Doğu’dan tüm dünyaya yayıldı. Yemeklere lezzet katan tuzun sağlığımıza birçok faydası bulunmasının yanı sıra fazla alımında zararı da olabiliyor. Peki sofra tuzuna alternatif olarak hangi tuzları tüketebiliriz? Alternatif olarak tüketebileceğimiz tuzlardan bir tanesi yosun tuzu.

Yosun tuzunu diğer tuz çeşitlerinin içine karıştırarak da kullanabilirsiniz. Deniz yosununun özel işlemlerden geçirilerek granül (zerrecikli) hale getirilmesi ile elde edilir. Deniz tuzuna benzer özelliktedirler fakat yosun tuzu sodyum açısından zengin değildir, mineral açısından daha zengindir.

Yosun tuzu yüzde 4’ten daha az sodyum içermektedir. Sodyum sofra tuzunun yapı taşlarından biridir ve sofra tuzunda yaklaşık yüzde 40 oranında bulunur. sodyum, kalp damar sistemine ciddi zararlar verir. Yüksek tansiyon hastalarının sodyum elementinden sakınması gerekmektedir. düşük sodyum içeren bu tuz ise yemeklerde güvenle kullanılabilir.

yosun tuzuTadı normal tuza göre daha keskin olan yosun tuzu tokluk hissi verir. Yani yosun tuzunun diyet yapanlar için de uygun bir tuz çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. B vitamini, iyot, çinko ve kalsiyum açısından zengin olan yosun tuzu, vücut metabolizmasının ihtiyacı olan mineral desteğini sağlar.

Yosun Tuzu Nerelerde Kullanılır

Deniz yosunu Uzak Doğu mutfağında sıkça kullanılan bir malzemedir. Aynı şekilde yosun tuzu da kullanılmaktadır. Özellikle geleneksel sosları hazırlarken bu tuzdan yararlanılır.

Yosun tuzu Çin, Kore, Japon mutfaklarının özellikle deniz ürünlü yemeklerinde kullanılır. sağlıklı beslenmek isteyen fakat tuzdan vazgeçemeyen lezzet tutkunlarının tercih ettiği her tür yemek ve sos tarifinde kullanılabilir.

Yemeklerde sağlıklı tuz kullanımı için tercih edilen yosun tuzundan, cilt bakımı ve güzellik için de yararlanılmaktadır. yüz bakımı, maske, peeling, selülit giderici olmak üzere farklı cilt güzelleştirme uygulamalarında yosun tuzu fayda sağlamaktadır.

Uzak Doğu mutfaklarına özgü malzemelerin satıldığı mağazalarda yosun tuzunu bulabilirsiniz. Türkiye’de üretimi yapılmayan bu ürünü internet üzerinden de satın alabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

insan Neden Kızarır

insan Neden Kızarır? insanlar Neden Kızarır? kızarmanın, sempatik sinir sistemimizin ve kısmen de ‘savaş veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir